wróć do listy
Top_foto_870x358px

Szybka płatność paysafecard, czyli jak działają vouchery gotówkowe?


W tym artykule opisujemy:

  1. Czym jest paysafecard?
  2. Gdzie kupić paysafecard?
  3. Gdzie można płacić paysafecard?
  4. Ile kosztuje voucher PSC?
  5. Korzyści płatności paysafecard
  6. Podsumowanie

Konsumenci z Niemiec i Austrii w 2000 roku zyskali możliwość innowacyjnych płatności przedpłaconych dzięki powstaniu paysafecard. W ciągu 6 lat idea płatności 16-cyfrowym kodem zyskała rzeszę zwolenników, a firma zaczęła działać już m.in. w Grecji, Hiszpanii, czy Wielkiej Brytanii. Z kolei w roku 2019 jest już obecna na rynkach 47 krajów z całego świata. Jak działa paysafecard i co sprawia, że nieustannie zyskuje na popularności?

Czym jest paysafecard?

Paysafecard (PSC) to światowy lider w rozwiązaniach płatniczych typu prepaid, czyli płatności przedpłaconych. Aby zrealizować transakcję online za pomocą PSC, należy nabyć voucher gotówkowy z 16-cyfrowym PIN-em. Następnie można wejść do sklepu online, który akceptuje paysafecard, wybrać produkt,  paysafecard jako metodę płatności i wpisać kod – transakcja zakończona pomyślnie. Maksymalnie dla jednego zamówienia można wprowadzić 10 PIN-ów.

Gdzie kupić paysafecard?

Paysafecard dostępna jest w tysiącach punktów sprzedaży w całej Polsce i na świecie. Na stronie http://www.paysafecard.com znajduje się wykaz blisko 30 ogólnopolskich autoryzowanych dystrybutorów, a wśród nich sklepy spożywcze, supermarkety, stacje benzynowe, czy kioski. Kupon można często nabyć również w zwykłych sklepach osiedlowych. Zdarza się jednak, że sprzedawca nie zna jeszcze funkcji paysafecard. W związku z tym na stronie paysafecard dostępna jest dokładna instrukcja dla sprzedawców, która opisuje, jak wygenerować voucher gotówkowy w terminalu, czy systemie kasowym.

Proces wydruku kuponu z PIN-em paysafecard jest bardzo prosty. Z menu, w którym dostępne są produkty prepaid m.in. doładowania telefonu, należy wybrać opcję paysafecard, kwotę kuponu i potwierdzić wybór. Wówczas terminal, czy posiadany system kasowy wydrukuje voucher, który można sprzedać kupującemu.

Gdzie można płacić paysafecard?

Najpopularniejszym i najliczniejszym obszarem opłacanym za pomocą paysafecard są gry online oraz platformy pełniące funkcję cyfrowego sklepu z grami. To w dużej mierze z tego względu, że płatności 16-cyfrowym PIN-em dokonują osoby (wśród nich głównie młodzież), które nie posiadają jeszcze konta bankowego i jedyną możliwą opcją zapłaty gotówką bez ingerencji dorosłych jest właśnie voucher paysafecard. W ten sposób płatności przyjmują również:

– zakłady bukmacherskie,

– usługi typu cloud (poszerzenie pamięci sieciowej),

– portale społecznościowe z grami,

– usługi telefonii VoIP (Voice over IP),

– portfele cyfrowe.

Ile kosztuje voucher PSC?

W zależności od waluty i kraju kupon można nabyć w różnych nominałach. W Polsce są to kwoty, dzięki którym można sfinansować drobne oraz większe wydatki – 20, 30, 50, 100 oraz 200 zł. Z kolei w krajach z walutą euro będą to vouchery o wartości 5, 10, 25, 50 oraz 100 euro. Ponadto korzystanie z paysafecard jest bezpłatne, pod warunkiem jednak, że kupon wykorzystamy w ciągu 12 miesięcy. Od 13. miesiąca pobierana jest tzw. opłata operacyjna w wysokości 10 zł.

Co więcej, płacąc PIN-em 50-złotowym za produkt o wartości 25 zł, reszta środków nie przepada i wciąż można ją wykorzystać w późniejszym terminie na kolejny zakup. Za darmo można również sprawdzić aktualne saldo kuponu oraz historię transakcji na stronie. Warto też wspomnieć, że paysafecard polega na wymianie pieniądza obiegowego na cyfrowy, a więc jego sprzedaż jest nieodpłatna i zwolniona z podatku VAT.

Korzyści płatności paysafecard

Vouchery gotówkowe paysafecard są bezpieczne i głównie z tego względu kupujący wybierają tę metodę płatności. Przebiega ona anonimowo, a finalizacja transakcji nie wymaga od klienta podawania wrażliwych danych osobowych, czy danych karty. Wystarczy wpisać jedynie 16-cyfrowy PIN, widniejący na kuponie. Dodatkowa korzyść paysafecard to szybki i łatwy proces płatności, który nie wymaga rejestracji, wypełniania formularzy i mailowej aktywacji konta. Swego rodzaju innowacyjną zaletą tego typu płatności prepaid jest możliwość zapłaty online bez konieczności posiadania karty kredytowej, czy konta w banku. To ułatwia dotarcie do nowej grupy klientów, którzy płacą tylko gotówką.

Podsumowanie

Paysafecard to wygodna możliwość finalizacji transakcji szczególnie dla osób, które płacą wyłącznie gotówką oraz tych, którzy w dużym stopniu cenią sobie anonimowość. Jednak paysafecard oferując wiele rozmaitych możliwości, wykracza poza standardowe rozumienie płatności prepaid. Dzięki temu można dokonywać szybko i bezpiecznie płatności offline i online formą przedpłaconą w różnych walutach w 47 krajach na całym świecie.