wróć do listy
Top_foto2_870x358px

Płatności cykliczne kartą – czym są tzw. recurring payments?


W tym artykule opisujemy:

  1. Jak działają płatności cykliczne kartą?
  2. Korzyści z płatności cyklicznych kartą
  3. Płatności cykliczne kartą a bezpieczeństwo
  4. Podsumowanie

Opóźnienia płatności za faktury wiążą się z naliczaniem odsetek, a w konsekwencji ograniczeniem dostępu do usług. Zarówno klienci, jak i usługodawcy chcą takich sytuacji uniknąć. Jednak nagła choroba, dłuższy urlop, czy zwyczajny chaos w płatnościach mogą przyczyniać się do powstawania zaległości. Na każdą taką okoliczność rozwiązaniem mogą być płatności cykliczne, które pomogą wszystko usystematyzować, a przy okazji zautomatyzować.

Jak działają płatności cykliczne kartą?

Płatności cykliczne tzw. recurring payments umożliwiają regularne obciążanie konta klienta określoną kwotą. Musi on jednak wcześniej wyrazić na to zgodę i zaakceptować regulamin oraz harmonogram pobieranej opłaty, które ustala sprzedający. Wówczas kupujący przy pierwszej płatności jednorazowo wpisuje dane karty płatniczej, a ta jest przypisywana do określonego zamówienia i regularnie obciążana. Ponadto merchant ma możliwość swobodnego ustalenia, w jakich odstępach czasowych i jaką kwotę będzie pobierał.

Klient na ogół ma możliwość cofnięcia zgody na obciążanie karty w dowolnym momencie, chyba że zawarł z usługodawcą umowę, która stanowi inaczej. Płatności cykliczne kartą są najczęściej wykorzystywane przez firmy, które świadczą tzw. usługi abonamentowe/subskrypcyjne m.in.:

– operatorzy sieci komórkowych,

–  platformy telewizyjne,

– dostawcy Internetu,

– firmy ubezpieczeniowe,

– biblioteki elektroniczne,

– wypożyczalnie filmów i muzyki,

– siłownie,

– dostawcy domen i hostingów.

Korzyści z płatności cyklicznych kartą

Płatności cykliczne to bardzo wygodne rozwiązanie, z którego czerpać mogą zarówno małe, jak i duże firmy, ale również pojedynczy kupujący. Główną korzyścią recurring payments dla przedsiębiorców jest regularny wpływ należności ze świadczonych usług, co pomaga utrzymać płynność finansową firmy. Rozwiązanie to pozwala także na eliminację problemu nieskutecznej windykacji należności. Natomiast do głównych zalet dla kupującego można zaliczyć:

– unikanie odsetek z powodu zaległości,

– wygodę i oszczędność czasu,

– pełne zautomatyzowanie procesu – nie trzeba pamiętać o dokonywaniu płatności,

– brak ryzyka przerwania dostępu do usługi.

Płatności cykliczne kartą a bezpieczeństwo

Istotną kwestią zarówno dla sprzedającego, jak i kupującego jest duże bezpieczeństwo płatności cyklicznych. W większości przypadków są one finalizowane w środowisku spełniającym wysokie standardy PCI DSS dotyczące bezpieczeństwa przechowywania danych posiadaczy kart płatniczych.

W innym wypadku dodatkowym zabezpieczeniem jest tokenizacja transakcji. Wówczas firma świadcząca usługi płatności online nie przekazuje sprzedawcy danych karty klienta, wprowadzonych dla płatności cyklicznej, a dostarcza jedynie unikalny identyfikator karty płatniczej (token/kod). Dzięki temu żadne wrażliwe dane nie są udostępniane na zewnątrz.

Podsumowanie

Skrócenie ścieżki płatności i wygoda to jedne z głównych zalet współczesnych płatności online. Posługując się pay-by-link, e-portfelem, czy BLIK-iem przez proces płatności za określoną rzecz, czy usługę owszem przechodzi się szybko, ale co jakiś czas trzeba go powtarzać i o nim pamiętać. Z kolei recurring payments wyróżnia się tym, że raz wyrażona przez kupującego zgoda wyręcza go od manualnego dokonywania przelewu, gdyż proces odbywa się automatycznie, a sprzedający ma pewność, że otrzyma zapłatę w terminie.