wróć do listy
Top_foto4_870x358px

Płatności BLIK – czym są, jak działają i jak z nich korzystać?


W tym artykule opisujemy:

  1. Czym jest BLIK i jak działa?
  2. BLIK LEVEL 0 – bezpośrednia płatność
  3. BLIK one-click – szybka płatność
  4. BLIK recurring – powtarzalna płatność
  5. Dodatkowe funkcjonalności BLIK
  6. Podsumowanie

BLIK w porównaniu do kart płatniczych, czy internetowych kont bankowych to stosunkowo nowy produkt na rynku płatności elektronicznych. Mimo to osiąga bardzo dobre wyniki w rankingach najchętniej wybieranych, czy najpopularniejszych metod płatności (Płatności Cyfrowe 2018). Poza tym technologia BLIK błyskawicznie się rozwija i poszerza swoje spektrum wykorzystania. Dzięki temu BLIK sprawdza się nie tylko podczas zakupów online.

Czym jest BLIK i jak działa?

BLIK to polski system płatności. Dostępny w aplikacjach mobilnych niemal wszystkich rodzimych banków i działający na takich systemach jak:

Jak działa BLIK? Transakcja przebiega między klientem posiadającym aktywną aplikację mobilną banku a sklepem lub punktem usługowym. Aby móc ją zrealizować należy wpisać w odpowiednie pole lub na określonym urządzeniu 6-cyfrowy kod BLIK. Można go wygenerować we wspomnianej aplikacji bankowej.

BLIK LEVEL 0 – bezpośrednia płatność

Jednym z wariantów płatności BLIK jest „LEVEL 0”. Umożliwia on wygodną i bezpieczną płatność bezpośrednio na stronie sklepu. Zaraz po dokonaniu zamówienia i wybraniu odpowiedniej metody płatności kupujący zobaczy pole, w które może wpisać kod BLIK w celu sfinalizowania transakcji. Nie musi przy tym podawać żadnych wrażliwych danych, czy numerów kart. W przypadkach niektórych płatności dla bezpieczeństwa użytkownik może zostać poproszony o podanie kodu PIN do aplikacji.

BLIK one-click – szybka płatność

W porównaniu z rozwiązaniem BLIK LEVEL 0, wariant one-click charakteryzuje się szybszą finalizacją transakcji. Podczas pierwszego zakupu w danym sklepie należy wpisać tak, jak poprzednio 6-cyfrowy kod BLIK. Po zatwierdzeniu zamówienia PIN-em pojawi się komunikat, by zapamiętać sklep i płacić jednym kliknięciem.

Jeśli użytkownik wyrazi na to zgodę, następne zakupy będą wymagały jedynie zaakceptowania transakcji na telefonie bez wpisywania kodu. Innym rozwiązaniem w BLIK one-click jest zapamiętanie zaufanej przeglądarki na danym urządzeniu. Wówczas można robić zakupy jednym kliknięciem w wielu sklepach – bez konieczności zapamiętywania każdego serwisu z osobna.

BLIK recurring – powtarzalna płatność

Polski system płatności BLIK wychodzi naprzeciw również tym, którzy mają zaciągniętych wiele różnych zobowiązań zapłaty. Wśród rozmaitych abonamentów, składek, czy rat można naprawdę się pogubić i przeoczyć płatność. Konsekwencją takiej nieuwagi jest na ogół ograniczenie dostępu do usług, upomnienie, czy odsetki.

Jednak dzięki włączeniu płatności cyklicznych BLIK wszystkim można zarządzać z poziomu smartfona. Podczas pierwszej płatności za dane zobowiązanie, należy podać kod BLIK i zaakceptować transakcję w aplikacji mobilnej. Wówczas usługodawca może zapytać o zapisanie cyklu płatności. Wtedy należy zdefiniować parametry tj. kwotę, częstotliwość i datę końca subskrypcji. Po wyrażeniu zgody na cykliczne obciążanie, klienci nie muszą się martwić o pominięcie jakiejś płatności, a usługodawcy mogą cieszyć się terminowymi wpływami.

Dodatkowe funkcjonalności BLIK

Wspomniane 3 warianty BLIK-a to jednak nie wszystko. Technologia ma jeszcze większy potencjał. Z powodzeniem jest wykorzystywana podczas płatności w sklepach stacjonarnych. Klient może zapłacić za zakupy, wpisując na terminalu płatniczym (POS) wygenerowany w mobilnej aplikacji bankowej kod i potwierdzić transakcję w telefonie.

Innym ułatwieniem BLIK-a, które zwalnia z obowiązku posiadania przy sobie karty, jest możliwość wpłaty/wypłaty w bankomacie za pomocą BLIK-a. Wówczas należy wybrać na ekranie polecenie transakcja bezgotówkowa lub wpłata/wypłata BLIK, wybrać kwotę, przepisać kod z aplikacji bankowej i zatwierdzić na telefonie.

Kolejna przydatna funkcjonalność to przelew na telefon BLIK. Dzięki niej odbiorca otrzyma pieniądze w czasie rzeczywistym, co w przypadku zwykłego przelewu jest często niemożliwe. Szczególnie wtedy, gdy strony transakcji mają konta w różnych bankach lub, gdy jest weekend. Wydawać się może, że rozwiązaniem tej kwestii może być skorzystanie z przelewu natychmiastowego. Jednak ten jest dodatkowo płatny. Z kolei przelew na telefon BLIK jest zupełnie darmowy.

Podsumowanie

BLIK to jeden system płatności, ale daje kupującym wiele możliwości. Płatność mobilna za pomocą 6-cyfrowego kodu jest niezwykle komfortowa, bezpieczna i szybka. Jej popularność sprawia, że już w większości punktów można zapłacić za pomocą BLIK-a. Co więcej, jeśli klient nie ma przy sobie ani karty, ani gotówki, a terminal nie przyjmuje płatności BLIK-iem, zawsze można za pomocą kodu spróbować podjąć pieniądze w najbliższym bankomacie.