wróć do listy
Top_foto_870x358px

Pay-by-link – czym jest i na czym polega usługa szybkich płatności online?


W tym artykule opisujemy:

  1. Jak działa płatność pay-by-link?
  2. Kto może korzystać z pay-by-link?
  3. Pay-by-link a bezpieczeństwo
  4. Korzyści płatności pay-by-link
  5. Kiedy sprzedawca otrzyma przelew pay-by-link?
  6. Gdzie można płacić pay-by-link?
  7. Podsumowanie

Internauci coraz częściej odchodzą od tradycyjnych i gotówkowych form płatności. Spośród 15 różnych metod płatności za zakupy przez Internet tą najchętniej wybieraną są szybkie przelewy online tzw. pay-by-link. W raporcie IGE Omni commerce. Kupuję wygodnie 2019 na realizację transakcji w ten sposób wskazuje aż 33% badanych. Czym jest pay-bay-link, czy jest bezpieczny i jak z niego korzystać?

Jak działa płatność pay-by-link?

Pay-by-link jest to forma płatności dostępna wyłącznie podczas dokonywania zakupów online. Klient musi najpierw wybrać przedmiot lub usługę, które chce kupić, a następnie zaakceptować zamówienie. Jeśli dany sklep oferuje płatność pay-by-link, kupujący klika „zapłać” i zostaje przekierowany na stronę operatora. Na tym etapie zostaje przeniesiony do widoku z logotypami różnych instytucji bankowych, za pomocą których może zrealizować płatność szybkim przelewem.

Następnie klient powinien wybrać ten bank, w którym posiada konto. Po tym następuje przekierowanie na stronę instytucji, gdzie należy sfinalizować transakcję. Kupujący powinien się zalogować za pomocą loginu i hasła do bankowości elektronicznej, gdzie  obok wypełnionej formatki z danymi do wpłaty, (których nie da się zmienić) należy wpisać kod autoryzacyjny z tokena lub SMS-a.

Kto może korzystać z pay-by-link?

Z płatności metodą pay-by-link mogą korzystać klienci banków, którzy mają konto z dostępem do bankowości internetowej – czyli niemal wszyscy. Warto zdawać sobie również sprawę z tego, że oprócz kupującego w tego rodzaju transakcji udział biorą jeszcze 3 inne strony. Jest to:

  1. Sklep lub sprzedawca, który oferuje płatność metodą pay-by-link.
  2. Operator płatności online, dostarczający odpowiednie rozwiązania technologiczne umożliwiające włączenie pay-by-link.
  3. Bank, realizujący przelew.

Pay-by-link a bezpieczeństwo

Płatności pay-by-link są przez operatorów transakcji internetowych i banki odpowiednio zabezpieczone. Dowodem na to jest certyfikat SSL (https://) i zlokalizowana obok adresu domeny kłódka gwarantująca bezpieczne połączenie. Z kolei po wyborze logotypu banku obok adresu URL pojawić się powinna kłódka w kolorze zielonym. Jest to symbol najwyższego poziomu zabezpieczeń SSL Extended Validation. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule Jak zwiększyć bezpieczeństwo zakupów w Internecie?

Dodatkowo bezpieczeństwo zwiększa brak możliwości zmiany danych do wpłaty, które pojawiają się po przekierowaniu kupującego na stronę banku. Dzięki temu użytkownik może uniknąć dużego prawdopodobieństwa pomyłki przy przepisywaniu danych i przesłania pieniędzy na nieodpowiednie konto.

Korzyści płatności pay-by-link

Największym atutem płatności pay-by-link okazuje się mobilność tego rozwiązania. Płatności można dokonać zdalnie, a więc nie wychodząc z domu. Dzięki temu unika się stania w kolejkach na poczcie, czy w banku. Sfinalizować transakcję można nie tylko z pozycji komputera, ale również smartfona, czy tabletu. W związku z tym można zapłacić z każdego miejsca na ziemi, w którym użytkownik ma dostęp do Internetu.

Kolejna korzyść to szybkość, z jaką działa pay-by-link. Brak konieczności przepisywania długiego numeru konta sprzedającego, adresu, czy skomplikowanego tytułu płatności pozwala kupującemu zaoszczędzić kilka minut. Poza tym jedyne, co musi on podać to adres dostawy, jeśli robi zakupy w danym sklepie pierwszy raz (jeśli kolejny, to adres jest na ogół już zapisany) oraz dane logowania do banku i kod SMS. Cały proces trwa zazwyczaj kilkanaście sekund i wymaga jedynie kilku kliknięć. Co więcej, korzystanie z pay-by-link jest na ogół darmowe, a wszelkie koszty związane z obsługą tego typu transakcji zazwyczaj ponosi sprzedawca.

Kiedy sprzedawca otrzyma przelew pay-by-link?

Powyższy proces odbywa się w czasie rzeczywistym i na ogół nie jest zależny od godzin indywidualnych sesji banków. Większość operatorów płatności realizuje go 7 dni w tygodniu. Dzięki temu sprzedawca natychmiast otrzymuje informację o sfinalizowaniu transakcji. To duża zaleta pay-by-link, gdyż w ten sposób sklep już po kilku minutach od dokonania płatności może przejść do realizacji zamówienia. W związku z tym klient może otrzymać przesyłkę już następnego dnia, nawet w weekend.

Gdzie można płacić pay-by-link?

Płatność pay-by-link akceptowana jest już w większości sklepów internetowych. Takie rozwiązanie jest standardem wśród znanych marek odzieżowych, sportowych, kosmetycznych, czy elektronicznych. Za pomocą pay-by-link można płacić także za bilety komunikacji miejskiej, lotnicze, do teatru czy kina. Opcja ta jest też dostępna  w większości znanych i dużych platform marketplace. W ten sposób można również opłacić rachunki za telefon, Internet, a nawet energię czy gaz.

Podsumowanie

Szybkie przelewy pay-by-link to doskonałe rozwiązanie dla klientów, którzy chcą podczas finalizowania transakcji maksymalnie wyeliminować ryzyko błędu przy wypełnianiu danych i oszczędzić przy tym czas. Ponadto jest to również metoda, którą powinni włączyć w swoich e-sklepach wszyscy sprzedawcy, skupiający się na szybkiej realizacji zamówień. To umożliwi im natychmiastowe otrzymanie informacji o dokonanej przez użytkownika płatności. Na korzyść szybkich płatności online przemawiają również ich mobilność, bezpieczeństwo oraz brak ukrytych kosztów.