MCI.EuroVentures (Grupa MCI, MCI, Fundusz) oraz Saltus TUW podpisały umowę sprzedaży jednego z polskich liderów rynku e-płatności – Dotpay/eCard (Dotcard) za 315 mln PLN do inwestora strategicznego – Nets, cyfrowego lidera na rynkach nordyckich.

Kim jest Nets?

Nets jest firmą z ponad 50-letnią tradycją – założoną i posiadającą główną siedzibę w Skandynawii. Nets osiągnął przychody na poziomie ok. 1,3 mld EUR (5,6 mld PLN) i dostarcza swoje usługi dla banków, merchantów i dużych przedsiębiorstw. Nets zatrudnia ~2.500 osób, posiada główną siedzibę w Kopenhadze i ma bardzo silny program ekspansji.

Jakie są warunki umowy?

Nets A/S nabędzie udziały w Dotpay/eCard i przejmie kontrolę nad spółkami. Przejęcie jest przedmiotem zatwierdzenia przez odpowiednie władze. Zamknięcie planowane jest na czwarty kwartał 2018.

Kto poprowadzi połączoną działalność spółek na szczeblu menadżerskim?

Andrzej Budzik pozostanie Prezesem Zarządu Dotpay/eCard i będzie raportował bezpośrednio do Asgera Hattela, Szefa Merchant Services w Nets.

Czy pojawią się teraz jakieś zmiany w zarządzie spółek – czy nastąpi to w najbliższej przyszłości?

Brak natychmiastowych zmian. Andrzej Budzik pozostanie Prezesem Zarządu Dotpay/eCard i będzie raportował bezpośrednio do Asgera Hattela, Szefa Merchant Services w Nets. Proszę mieć na uwadze, że przejęcie jest przedmiotem zatwierdzenia przez odpowiednie władze, ze spodziewanym zamknięciem w czwartym kwartale 2018. Przed zamknięciem transakcji, Dotpay/eCard oraz Nets będą pracować jako dwa oddzielne podmioty, co oznacza również, że jest za wcześnie na jakiekolwiek spekulacje na ten temat.

Czy będą dwie siedziby firmy?

Główna siedziba Nets znajduje się w Danii, w Ballerup. Dotpay/eCard zachowa swoje lokalne biura.

Jakich zmian mogą oczekiwać klienci?

To wspaniała wiadomość dla naszych klientów. Nadal będziemy lokalnym graczem z Polski, ale teraz z jeszcze silniejszą pozycją. Znamy potrzeby polskich klientów. Nets, przychodząc ze Skandynawii, widzi Polskę jako bardzo atrakcyjny rynek i chce stworzyć tutaj jeszcze lepsze rozwiązania płatności online i offline dla polskich klientów.

Dzięki naszej ofercie w obszarze eCommerce będziemy dalej wzmacniać nasz wspólny portfel usług handlowych. Jako część Nets będziemy w stanie przyśpieszyć budowanie innowacji, wykorzystując nasz wspólny potencjał, oczywiście z korzyścią dla naszych klientów.

Jakie są plany dotyczące portfela produktów? Czy Dotpay/eCard będą teraz oferować rozwiązania Nets?

Proszę mieć na uwadze, że przejęcie jest przedmiotem zatwierdzenia przez odpowiednie władze, ze spodziewanym zamknięciem w czwartym kwartale 2018. Przed zamknięciem, Dotpay/eCard oraz Nets będą pracować jako dwa oddzielne podmioty, co oznacza również, że jest za wcześnie na jakiekolwiek spekulacje na ten temat.

Co się stanie z markami Dotpay i eCard?

Marki Dotpay i eCard pozostaną do finalizacji procesu. Po uzyskaniu zezwolenia na przejęcie, Nets będzie mógł podzielić się swoją wizją dla tych marek.

Czy są jakieś plany integracji platform?

Platformy Dotpay i eCard pozostaną do finalizacji procesu. Po uzyskaniu zezwolenia na przejęcie, Nets będzie mógł podzielić się swoją wizją dla tych platform. Nie będzie to oczywiście miało wpływu na integrację naszych klientów z naszymi systemami.

Czy nastąpią jakiekolwiek zmiany dla klientów dotyczące kontraktów z Dotpay i eCard?

W najbliższej przyszłości wszystko pozostanie bez zmian i żadne zmiany w kontraktach nie będą potrzebne. Statusy spółek, jak również osobowości prawne i rezydencje podatkowe pozostaną niezmienione.

Czy nastąpią jakieś zmiany dotyczące moich warunków biznesowych, opłat lub obciążeń?

Tak jak w przypadku kontraktów, transakcja nie wpłynie na warunki biznesowe. Silna pozycja Nets z pewnością pozwoli na wprowadzenie w przyszłości nowych produktów o konkurencyjnych cenach.