wróć do listy
25.Cover-foto_2

Masterpass i Visa Checkout – alternatywne metody płatności w sklepie internetowym

W 2018 roku zdecydowanym liderem płatności cyfrowych zostały takie produkty jak karty płatnicze oraz e-przelewy. Jednak dane z Raportu Izby Gospodarki Elektronicznej wskazują na rosnący trend płatności alternatywnymi metodami w sklepie internetowym. Mowa tutaj o e-portfelach. Czym są portfele elektroniczne i jak działają Visa Checkout oraz Masterpass? Sprawdźmy.

Co to jest e-portfel?

E-portfel to bezgotówkowy portfel elektroniczny. Umożliwia on szybką, bezpieczną i wygodną płatność w sklepach internetowych. By móc w ten sposób płacić, należy założyć konto przy wyborze metody płatności na bramce płatniczej operatora lub w dowolnym momencie na stronie dostawcy rozwiązania  np. Visa Checkout, czy Masterpass. Po założeniu konta i ustaleniu loginu oraz hasła można podpiąć do niego kartę płatniczą. Co więcej, można podpiąć nie tylko jedną kartę, a nieskończenie wiele różnych kart – zarówno debetowych, jak i kredytowych.

Bezpieczeństwo portfeli elektronicznych

W portfelu elektronicznym, podobnie jak w zwykłym znajdują się różne karty płatnicze. Różnica w bezpieczeństwie jest jednak istotna. O ile zwykły portfel można zgubić lub ktoś może go ukraść, o tyle w przypadku e-portfeli nie trzeba się o to martwić. Elektroniczne portmonetki znajdują się na koncie użytkownika, do którego tylko on ma dostęp. Z kolei wszelkie dane są pilnie strzeżone przez wybranego operatora płatności oraz dostawcę rozwiązania.

W odróżnieniu od płatności pay-by-link (jeśli nie wyrazimy zgody), standardowej płatności kartą, czy samodzielnym zlecaniu przelewu internetowego bądź tradycyjnego, podczas korzystania z e-portfela nie trzeba za każdym razem podawać wrażliwych danych. Nie musimy logować się do naszego banku, wprowadzać numeru karty, czy podawać personaliów. Dzięki temu spada ryzyko wycieku danych i przedostania się ich w niepowołane ręce. Ponadto podczas dokonywania płatności dostawca dba o to, by połączenie było w pełni szyfrowane (certyfikat SSL), o czym świadczy m.in. tzw. zielona kłódka obok adresu URL strony.

Szybkość płatności portfelem elektronicznym

W kwestii szybkości płatności e-portfelami, podobnie jak przy bezpieczeństwie duże znaczenie ma tutaj brak konieczności ponownego wpisywania rozmaitych danych. Wypełnianie formatek imieniem, nazwiskiem, adresem, tytułem przelewu i dodatkowe uwierzytelnianie jest żmudne i czasochłonne. Realizacja płatności e-portfelem tego nie wymaga, dlatego jest znacznie szybsza i przyjemniejsza. W przypadku Masterpass należy dla dodatkowego bezpieczeństwa wpisać nadany wcześniej czterocyfrowy mPIN lub wpisać otrzymany SMS-em kod.

Płacąc online, Klient czasem liczy każdą minutę. Nie chodzi tu już tylko o oszczędzenie czasu kupującego. Zdarza się, że trafia on na towar, którego atrakcyjna promocja kończy się dosłownie za minutę, a nawet kilkadziesiąt sekund. Wówczas możliwość dokonania błyskawicznej płatności jest dosłownie na wagę złota. Co więcej, kupujący pragnie otrzymać towar jak najszybciej. Część sklepów oferuje wysyłkę jeszcze tego samego dnia, jeśli transakcji dokona się np. do godziny 12 w południe. Co natomiast, gdy zegar wskazuje 11:58? Z pewnością padnie na wybór tej metody płatności, która zajmie jak najmniej czasu.

Płatność Masterpass i Visa Checkout

Jednymi z najpopularniejszych e-portfeli są Masterpass oraz Visa Checkout. Założenie konta jest bezpłatne i trwa dosłownie kilka minut. Można podpiąć do nich karty debetowe i kredytowe m.in.: Visa, Mastercard, Maestro, American Express, czy Discover. Dzięki założeniu konta w e-portfelu Masterpass, czy Visa Checkout można płacić w różnych sklepach internetowych oraz na różnych urządzeniach. To bardzo istotne również z tego względu, że ilość zakupów dokonywanych za pomocą urządzeń mobilnych z roku na rok wzrasta.

Jak zapłacić Masterpass i Visa Chceckout? Wiele zależy od e-sklepu, w którym robimy zakupy. By móc w ogóle skorzystać z tych metod płatności, sprzedawca musi honorować w swym sklepie taką formę transakcji. Aktualnie Masterpass i Visa Checkout są dostępne na wielu witrynach, także zagranicznych. Informacje o formach płatności można znaleźć z reguły na samym dole strony internetowej. Jeśli e-sklep umożliwia płatność e-portfelem, to po zrobieniu zakupów należy kliknąć interesujący nas portfel Masterpasss lub Visa Checkout, zalogować się, podając login i hasło, wybrać adres dostawy (na ogół zapisany już w systemie) i zatwierdzić płatność. Co więcej, płacąc e-portfelem, nie trzeba obawiać się konsekwencji kupna wadliwego towaru, czy problemów z dostawą, gdyż przysługuje tzw. chargeback, gdyż wciąż mamy do czynienia z płatnością kartą.

Podsumowanie

Rozwiązania płatności e-portfelami poza bezpieczeństwem, czy możliwością wykonania wygodnej i natychmiastowej płatności w czasie rzeczywistym, wykazują wiele zalet nie tylko w e-commerce, ale również m-commerce. Maksymalizacja komfortu i szybkości w metodach płatności elektronicznych to klucz do tego, by klienci chętniej kupowali, a e-sklepy skuteczniej sprzedawały.