wróć do listy
Top_foto_870x358px_7

Co wpływa na większą popularność płatności online w Polsce?


W tym artykule opisujemy:

  1. Demograficzne czynniki wpływające na popularność płatności online
  2. Psychologiczne czynniki wpływające na popularność płatności online
  3. Mobilność przelewów internetowych
  4. Prywatność i bezpieczeństwo płatności online
  5. Elastyczny czas płatności
  6. Szybkie i wygodne zakupy w e-sklepie
  7. Podsumowanie

Polacy odchodzą od gotówki, a co za tym idzie – wzrasta liczba płatności internetowych. Te mogą być realizowane przez np. one click dzięki kartom płatniczym, których wg raportu NBP w Polsce w I kwartale 2019 roku było 41,3 mld. Inne metody płatności online, których popularność w Polsce rośnie to BLIK, płatności odroczone, czy e-portfele. Co sprawia, że Polacy chętniej płacą właśnie w ten sposób?

Demograficzne czynniki wpływające na popularność płatności online

Wskaźnik popularności różnych metod płatności jest inny w zależności od grupy wiekowej. NBP wskazuje, że osoby starsze (po 65 r.ż.) są niechętne wobec zakładania konta. Stanowią one dużą część grupy osób nieubankowionych (bez konta), która wg ostatnich danych z 2016 roku wynosiła 17% społeczeństwa polskiego. Taki stan rzeczy niemal całkowicie wyklucza te osoby z możliwości płacenia online.

Inaczej to wygląda u osób młodych – szczególnie wykształconych, które zakładają swoje pierwsze konto. Te bardzo szybko zaczynają korzystać z nowszych i rozmaitszych metod płatności – zwłaszcza w momencie, gdy wchodzą na rynek pracy.

Psychologiczne czynniki wpływające na popularność płatności online

Poza czynnikami demograficznymi, jak wiek, czy wykształcenie wpływ na popularność poszczególnych metod płatności online mają również kwestie psychologiczne. W raporcie NBP wyróżnia się w tym wypadku:

– kult gotówki,

– otwartość na nowe technologie,

– zaufanie wobec banków,

– samoocenę wiedzy finansowej.

Cykliczne i znaczne tendencje wzrostowe w raporcie zauważa się także przy dwóch ważnych dla płatności online wskaźnikach, które odzwierciedlają postawy wobec obrotu bezgotówkowego:

  1. IZOB – indeks zaufania do obrotu bezgotówkowego,
  2. IKOB – indeks korzystania z obrotu bezgotówkowego,

To świadczy o wyższym tzw. zaawansowaniu bezgotówkowym Polaków, co w konsekwencji z roku na rok poprawia poziom zaufania oraz chęć korzystania z płatności online. Te z kolei poza tym, że są bezgotówkowe, to przy okazji szybkie, wygodne i bezpieczne.

Mobilność przelewów internetowych

Obecnie posiadanie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego daje niemal każdemu dostęp do bankowości internetowej. Dzięki temu użytkownicy bez konieczności wychodzenia z domu mogą dokonywać przelewów zarówno standardowych typu Elixir, natychmiastowych, walutowych, wysokokwotowych, jak i BLIK. Warto jednak wiedzieć, że jednym z najchętniej wybieranych sposobów płatności są szybkie przelewy pay-by-link, o których więcej pisaliśmy w artykule Pay-by-link – czym jest i na czym polega usługa szybkich płatności online?

Popularność przelewów internetowych w dużej mierze opiera się na ich szybkości i mobilności. Wystarczy mieć dostęp do Internetu, a wykonanie przelewu będzie możliwe z niemal każdego miejsca na ziemi. Co więcej, dynamiczny rozwój technologii i popularyzacja aplikacji bankowych sprawiły, że tę metodę płatności można realizować zarówno z poziomu komputera, jak i smartfona.

Prywatność i bezpieczeństwo płatności online

Nowe rozwiązania powstające w branży płatności online wychodzą naprzeciw także tym klientom, którzy obawiają się o swoją prywatność i bezpieczeństwo, a chcą płacić internetowo. Mając świadomość różnego rodzaju cyberzagrożeń, Polacy chętnie korzystają z e-portfeli. Tego typu usługi oferują Mastercard oraz Visa w postaci Masterpass oraz Visa Checkout.

Te formy płatności pozwalają uniknąć podczas transakcji podawania wrażliwych danych i zmniejszają ryzyko kradzieży tożsamości. Innym sposobem płatności online, który w żadnym stopniu nie wykorzystuje danych kupującego, jest paysafecard. To voucher gotówkowy (prepaid – przedpłacony), dzięki któremu można opłacić różnego rodzaju usługi w sklepach internetowych.

Elastyczny czas płatności

Ciekawym i innowacyjnym rozwiązaniem wśród płatności online są płatności odroczone. Dzięki tej usłudze kupujący ma możliwość uiszczenia zapłaty za zamówienie nawet do 30 dni. Co więcej, cały proces jest ławy i przebiega bez dodatkowych opłat, czy prowizji. Wzrost popularności dla płatności odroczonych wynika z faktu potrzeby natychmiastowego kupna danej rzeczy lub zapłacenia za określoną usługę.

Kupujący nie zawsze ma na to wystarczające środki, a branie niekorzystnej i wysoko oprocentowanej pożyczki wypada w tym wypadku mało atrakcyjnie. Dzięki temu płatności odroczone stanowią doskonałą alternatywę.

Szybkie i wygodne zakupy w e-sklepie

Polacy również coraz chętniej robią zakupy w e-sklepach. Począwszy od branży odzieżowej, przez AGD i RTV, po spożywczą. Większość sklepów internetowych, czy marketplace’ów oferuje szeroki wachlarz wygodnych metod płatności online, które są jednym z czynników motywujących do zakupu. W tym wypadku coraz częściej wykorzystuje się BLIK-a. Ta forma płatności bije ostatnio wszelkie rekordy popularności. Spośród wszystkich transakcji BLIK-iem aż ¾ dotyczą płatności za zakupy online.

Co więcej, BLIK zapewnia szybką i bezpieczną płatność. To dzięki swoim udogodnieniom w I kwartale 2019 roku odnotował blisko 40 mln transakcji. To daje aż 18% wzrost względem ostatniego kwartału 2018 roku. Warto przy tym zwrócić uwagę, że ze względu na okres świąteczny 4 kwartał 2018 ma znacznie większy potencjał zakupowy.

Podsumowanie

Szybkość i wygoda to cechy płatności online, które znacząco wpływają na ich popularność w Polsce. Wzrostowe tendencje odnośnie płatności internetowych sprawiają, że na rynku pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania. Takie, które dają klientom większą elastyczność oraz mobilność, a także zapewniają bezpieczeństwo i prywatność. Taka sytuacja korzystnie wpływa na zadowolenie nie tylko kupującego, ale również sprzedającego, który oferując różnorodne metody płatności, zwiększa atrakcyjność swojego sklepu, a co za tym idzie – rentowność.