Blog

Blog
12.10.2021

Dynamiczny wzrost liczby transakcji dokonywanych przez internet sprawił, że klienci zaczęli poszukiwać coraz to wygodniejszych form płatności. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, branża technologii finansowej stworzyła wirtualne portfele, ułatwiające płatności online. Czy mogą one zastąpić tradycyjne metody płatności?

Czym są portfele elektroniczne i jak działają?

Portfele elektroniczne to cyfrowe narzędzia, będące odpowiednikiem tradycyjnej portmonetki. Określane również jako e-portfele, e-wallet czy e-portmonetka są to w praktyce aplikacje obsługujące płatności online. Za pomocą przelewu lub podpiętej karty użytkownik może wpłacać środki do swojego wirtualnego portfela. System pozwala korzystać z umieszczonych w nim pieniędzy, bez konieczności podawania przy transakcji CVV/CVC.

Podstawowe funkcjonalności

Dzięki e-portfelom użytkownik nie musi logować się na swoje konto bankowe ani dokonywać przelewów, by zapłacić za usługę lub zakupy online – w dowolnej chwili może przeprowadzić transakcję bezgotówkową. Nowoczesne portfele elektroniczne pozwalają z łatwością zapłacić za miejsce parkingowe, przejazd autostradą, bilet do kina, bilet komunikacji miejskiej oraz dokonać innych płatności, np. przy pomocy aplikacji mobilnych. Możliwe jest także przesyłanie pieniędzy pomiędzy portfelami.

W portfelu elektronicznym zapisywane są wykorzystywane przez użytkownika metody płatności. Można w nim również umieścić swoje dane, niezbędne do potwierdzenia transakcji lub wskazania adresu dostawy zakupów – nie jest to jednak konieczne, co doceniają osoby, którym zależy na anonimowości płatności.

Portfel elektroniczny z powodzeniem może być wykorzystywany jako zamiennik jednej lub kilku kart płatniczych – pozwala na wypłatę gotówki z bankomatu, płatności bezgotówkowe w sklepie stacjonarnym lub internetowym.

Dużą zaletą korzystania z e-portmonetki jest to, że informacje o transakcjach dostępne są w jednym miejscu. Użytkownik jest w stanie przejrzeć wszystkie dokonane płatności, co ułatwia kontrolę wydatków. Nie ma konieczności oczekiwania na zaksięgowanie płatności tak, jak w przypadku przelewów tradycyjnych. Prostota działania i wygoda sprawiają, że portfele elektroniczne wykorzystywane są niemal na całym świecie. Działanie poszczególnych portfeli różnych dostawców jest zwykle podobne.

Portfele elektroniczne — jak działają i jak z nich korzystać?

Do założenia portfela cyfrowego wystarczy urządzenie z dostępem do sieci. Firmy oferujące takie rozwiązania wymagają rejestracji użytkownika. Nie jest to procedura skomplikowana i zajmuje tylko kilka minut. Konieczne jest podanie numeru telefonu i adresu mailowego — dane te potrzebne są do weryfikacji konta, służą także do późniejszego logowania. Może być także wymagane potwierdzenie karty płatniczej, jeżeli ma ona zostać podpięta do portfela. Dane osobowe należy zwykle potwierdzić skanem dokumentu tożsamości ze zdjęciem lub aktualnym selfie. Założenie konta i korzystanie z e-portfela jest na ogół bezpłatne.

Do aktywnego portfela można podpiąć kartę płatniczą lub przedpłaconą (zasilaną przelewem z konta bankowego) i dowolnie korzystać ze zgromadzonych tam środków. Wystarczy zalogować się na telefonie lub komputerze, a następnie można już dokonywać transakcji. Ich realizacja nie wymaga podawania żadnych dodatkowych danych. Wszystkie przelewy realizowane są w czasie rzeczywistym, a więc cały proces trwa zaledwie kilka sekund. Użytkownik z reguły nie ponosi opłat za dokonywane transakcje, może jednak zostać pobrana opłata za wypłatę środków, przewalutowanie ich oraz za przesyłanie pieniędzy pomiędzy portfelami.

Przelewy wykonane z e-portfela mogą być realizowane w różnych walutach. Po przeprowadzonej transakcji wyświetli się aktualny stan konta w domyślnie wybranej przez Ciebie walucie. Niektóre portfele elektroniczne oferują swoim klientom kartę prepaid, należy jednak pamiętać, że ta usługa wiąże się już z dodatkową opłatą.

Bezpieczeństwo e-portfeli

Portfel elektroniczny to rozwiązanie bezpieczniejsze niż noszenie przy sobie tradycyjnego portfela. Karty płatnicze można bezpiecznie zostawić w domu, co eliminuje ryzyko ich kradzieży lub zagubienia. Wszystkie dane wrażliwe są zabezpieczone i nie trafią w niepowołane ręce. Technologia e-portfeli jest na bieżąco aktualizowana pod tym kątem. Na bezpieczeństwo korzystania z e-portmonetki mają wpływ także rozwiązania zastosowane w urządzeniach mobilnych - coraz częściej uruchomienie smartfona wymaga hasła, kodu PIN, odcisku palca lub innych zabezpieczeń. Dostawcy portfeli elektronicznych zapewniają szyfrowane połączenia i wielopoziomowe zabezpieczenia każdej transakcji.

Dlaczego warto korzystać z portfeli elektronicznych?

E-portfele są wygodnym, funkcjonalnym i bezpiecznym rozwiązaniem. Korzystanie z takich aplikacji ma wiele zalet, oto najważniejsze z nich:

 • Płatności można dokonywać w dowolnym momencie i z każdego miejsca (wystarczy być połączonym z siecią).
 • Nie trzeba pamiętać skomplikowanych ciągów znaków - portfele elektroniczne wykorzystują do logowania tylko e-mail i hasło.
 • Dokonywanie płatności jest błyskawiczne. Transakcje nie są uzależnione od operacji bankowych.
 • Aplikacje e-wallet są intuicyjne i proste w obsłudze.
 • Płatności walutowe przeliczane są po aktualnych kursach, zbliżonych do bankowych.
 • Niektóre portfele elektroniczne oferują obsługę kryptowalut.
 • Płacenie e-portfelem ułatwia codzienne życie i zwiększa poziom kontroli nad własnymi finansami.
 • Transakcje przez e-wallet usatysfakcjonują wszystkich, którzy cenią sobie anonimowość. Jedyną daną, która może zostać udostępniona w czasie płatności, jest adres e-mail.

Dla klientów sklepów internetowych wybór metody opłacenia zamówienia może mieć niebagatelny wpływ na decyzje zakupowe. Dlatego branża e-commerce coraz częściej udostępnia klientom płatności za pośrednictwem portfeli elektronicznych. Wiele sklepów promuje taką formę dokonywania transakcji, oferując zwrot części wydanej kwoty za wybrane towary lub usługi. Klienci mają możliwość skorzystania z procedury reklamacyjnej oraz zwrotu tak samo, jak w przypadku płatności tradycyjnym przelewem.

Najpopularniejsze portfele elektroniczne

Aplikacje e-wallet to rozwiązania najczęściej dostarczane przez firmy zajmujące się emisją kart płatniczych, banki, producentów oprogramowania (Android, iOS), przedsiębiorstwa z segmentu fintech.

Oto najpopularniejsze z nich:

 1. PayPal — podstawowy portfel elektroniczny, z którego korzysta 200 milionów użytkowników. Zasila się go z podpiętej do niego karty płatniczej lub za pomocą doładowań Trustly. Pieniądze można przesyłać użytkownikom PayPal oraz osobom nieposiadającym jeszcze elektronicznego portfela.
 2. Skrill — kolejny globalny operator obsługujący 35 walut i działający w ponad 35 krajach. Portfel można zasilić za pomocą karty lub przelewu w dowolnej walucie.
 3. Google Pay — e-portfel dostępny dla użytkowników urządzeń działających w systemie operacyjnym Android. Pozwala na dokonywanie płatności w sklepach online oraz stacjonarnych. Do jego działania niezbędne jest włączenie trybu NFC. Klienci mają możliwość skorzystania z funkcji long-click, która pozwala na szybki wybór jednej z podpiętych kart.
 4. Apple Pay — cyfrowy portfel stworzony przez firmę Apple. Współpracuje z systemem operacyjnym iOS, czyli urządzeniami takimi jak iPhone, iPad, MacBook czy Apple Watch. Korzystając z niego, również można dokonywać płatności w sklepach online oraz stacjonarnych.

Działanie poszczególnych portfeli jest do siebie zbliżone, jednak przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego z nich warto upewnić się, jakie formy płatności oferuje i jakiego systemu operacyjnego wymaga do prawidłowego funkcjonowania.

Portfele cyfrowe to rozwiązania wygodne i nowoczesne, które gwarantują oszczędność czasu, miejsca i bezpieczeństwo wykonywanych transakcji.

Załóż konto i zacznij zarabiać

Poznaj kompleksowe rozwiązania dla Twojego biznesu.

Zarejestruj się
Sprawdź jakie to proste

Aktywuj nową metodę
płatności P24NOW