Blog

Blog
31.03.2022

Płatności mobilne pozwalają na dokonanie transferu środków za pomocą urządzeń mobilnych. Wykorzystując telefon, zegarek czy opaskę możemy płacić za zakupy zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. To niezwykle wygodne rozwiązanie, dzięki któremu nie musimy nosić przy sobie tradycyjnego portfela z kartami płatniczymi. Jakie metody płatności mobilnych są obecnie dostępne i jak z nich korzystać? Zapraszamy do lektury naszego poradnika.

Zgodnie z danymi opublikowanymi w raporcie Izby Gospodarki Elektronicznej „Omni-commerce. Kupuję wygodnie 2021”, wśród najczęściej wykorzystywanych metod płatności w Internecie 19% badanych wskazało BLIK-a, 8% - Google Pay, natomiast 3% - Apple Pay. Choć najpopularniejszą formą płatności za zakupy w sieci wciąż są szybkie przelewy, wskazania dla portfeli elektronicznych sukcesywnie rosną, co dowodzi, że Polacy polubili ten sposób płatności. Finalizowanie transakcji za pomocą urządzeń mobilnych jest szybkie, proste i bezpieczne, warto zatem poznać wszystkie dostępne obecnie metody mobilnych płatności.

Jak działają płatności mobilne?

Do zrealizowania płatności mobilnej niezbędne jest posiadanie urządzenia oferującego taką funkcjonalność: telefonu, tabletu, smartwatcha itp. Płatności mobilnej można dokonać zarówno zdalnie (np. płacąc za zakupy w sklepie internetowym), jak i zbliżeniowo, używając terminala płatniczego w sklepie stacjonarnym.

Aby skorzystać z tego rodzaju płatności, należy być posiadaczem rachunku bankowego, rachunku karty płatniczej albo rachunku przedpłaconego. Jest to niezbędne, ponieważ wszystkie rodzaje płatności mobilnych oparte są albo o kartę płatniczą, albo o dostęp do środków zgromadzonych na koncie w banku. Telefon lub inne urządzenie, które wykorzystujemy w procesie transferu środków, nie musi mieć natomiast połączenia z Internetem – wystarczy dostęp do sieci komórkowej, a czasem, np. w przypadku BLIK-a, nawet on nie jest niezbędny.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, przy płatnościach mobilnych takich jak Apple czy Google Pay wykorzystuje się tokenizację. Oznacza to, że podczas realizowania płatności nie są przesyłane dane karty i konta, a zastępuje je losowo wygenerowany numer, tzw. token. Obowiązkowym zabezpieczeniem jest też FaceID, TouchID lub blokada ekranu na urządzeniu. Z kolei w przypadku BLIK-a dla każdej transakcji generowany jest unikalny kod, który nie może zostać użyty ponownie i wymaga potwierdzenia w aplikacji mobilnej banku.

Metody płatności mobilnych

Wśród najpopularniejszych obecnie metod płatności mobilnych znajdują się przede wszystkim: BLIK, portfele elektroniczne Apple Pay i Google Pay, W tym miejscu warto dodać, że zarówno Apple Pay, jak i Google Pay dostępne są nie tylko na smartfonach, ale także innych urządzeniach, w tym smartwatchach. Przyjrzyjmy się bliżej tym formom płatności.

BLIK

Działanie BLIK-a oparte jest o jednorazowe, sześciocyfrowe kody generowane w aplikacji mobilnej banku, dzięki którym możemy dokonać transakcji – zarówno w Internecie, jak i w sklepach stacjonarnych. Do korzystania z BLIK-a nie potrzebujemy żadnych dodatkowych aplikacji ani urządzeń – wystarczy telefon oraz konto w banku, który oferuje możliwość płacenia BLIK-iem.

Płacąc w Internecie, kod BLIK wpisujemy w odpowiednie pole na stronie WWW, a następnie potwierdzamy operację w aplikacji mobilnej banku. Dodatkowo mamy też możliwość zapamiętania sklepu lub przeglądarki, dzięki czemu kolejne transakcje BLIK-iem realizowane są jako OneClick, czyli bez przepisywania kodu, jedynie poprzez potwierdzenie na telefonie. BLIK oferuje także szereg innych funkcjonalności, m.in. płatności cykliczne. W przygotowaniu są rozwiązania, które pozwolą na korzystanie z BLIK-a za granicą w międzynarodowych sklepach internetowych.

Portfele eletroniczne: Apple Pay i Google Pay

Apple Pay to system umożliwiający płatności na urządzeniach mobilnych firmy Apple: iPhone’ach, iPadach czy Apple Watchach, zaś Google Pay – na urządzeniach z Androidem. Obie metody określa się mianem portfeli elektronicznych, ponieważ działają w oparciu o karty kredytowe lub debetowe. Apple Pay i Google Pay umożliwiają zarówno płatności zbliżeniowe, jak i zdalne. Dodatkowo, do e-portfela możesz dodać również karty lojalnościowe, rabatowe, a nawet… bilety do kina.

Oba systemy płatności działają w oparciu o aplikacje mobilne: Wallet (urządzenia Apple) i Google Pay (urządzenia z Androidem). Dodanie karty płatniczej do elektronicznego portfela jest bardzo proste – wystarczy zrobić jej zdjęcie, a urządzenie samo zapamięta numer i wygląd karty. Pozostaje nam jeszcze wpisać datę ważności karty i kod CVC/ CVV oraz zweryfikować kartę za pomocą kodu otrzymanego SMS-em od banku. W ten sposób możemy skonfigurować karty różnych banków, pamiętając jednak, że tylko jedna z nich może być domyślną.

W sklepach internetowych działanie Apple Pay i Google Pay również nie jest skomplikowane. Wystarczy podczas finalizacji zamówienia wybrać odpowiedni e-portfel jako metodę płatności, a następnie potwierdzić transakcję za pomocą FaceID lub TouchID (Apple Pay) albo wpisać kod otrzymany SMS-em ze swojego banku (Google Pay). W obu przypadkach nie jest konieczne logowanie się do bankowości elektronicznej. Warto wiedzieć, że za pomocą Google Pay i Apple Pay można płacić również w aplikacjach mobilnych takich jak Uber Eats, Allegro czy Google Play.

Przeczytaj również: Apple Pay – nowoczesna i bezpieczna metoda płatności mobilnych

Dlaczego warto korzystać z płatności mobilnych?

Płatności mobilne cenimy przede wszystkim za szybkość, wygodę i prostotę realizacji. Stale zwiększa się także dostępność tych form finalizacji zakupów, ponieważ coraz więcej sklepów daje możliwość korzystania z metod takich jak BLIK, Google Pay, Apple Pay czy Garmin Pay. Dodatkowo usługi te są cały czas usprawniane, tak by korzystanie z nich było jeszcze bardziej intuicyjne. Najnowsze metody zabezpieczeń, stosowane przy realizacji płatności mobilnych, ograniczają do minimum ryzyko utraty środków i są kolejnym argumentem przemawiającym za tym, by nie tylko wypróbować, ale regularnie wykorzystywać tego rodzaju płatności.

Załóż konto i zacznij zarabiać

Poznaj kompleksowe rozwiązania dla Twojego biznesu.

Zarejestruj się
Sprawdź jakie to proste

Aktywuj nową metodę
płatności P24NOW