System płatności BLIK a bezpieczeństwo

Metody płatności
04.05.2020

BLIK to polski system płatności, w którym w ciągu 5 lat według danych Polskiego Standardu Płatności zrealizowano 353 mln transakcji (większość w sklepach internetowych). Popularność tego rozwiązania sprawia, że użytkownicy bankowych aplikacji mobilnych, udostępniających płatność BLIK-iem, zastanawiają się nad bezpieczeństwem tego systemu. Rozbudowane możliwości tego rozwiązania pokazują, że realizacja płatności za pomocą 6-cyfrowego kodu jest nie tylko pewna, ale również szybka i intuicyjna.

Wypłaty BLIK-iem bezpieczniejsze niż kartą

Kod BLIK można wykorzystać nie tylko przy płatnościach elektronicznych, ale również chcąc wypłacić pieniądze z bankomatu. Wydaje się nawet, że to rozwiązanie w poszczególnych przypadkach może okazać się bezpieczniejsze niż wypłata kartą. To dlatego, że oszuści działają nie tylko w internecie. Swoich praktyk próbują również przy bankomatach, wykorzystując nakładki na klawiaturę, pozyskujące kody PIN, czy specjalne wkładki umożliwiające odczyt paska magnetycznego.

Poza tym wypłacając pieniądze z bankomatu kartą, zdarza się, że zostaje ona z różnych powodów zatrzymana. Co więcej, trzykrotne wpisanie niepoprawnego kodu PIN skutkuje koniecznością zamówienia nowej karty. W przypadku BLIK-a takie niedogodności się nie pojawiają.

Płatność czekiem BLIK

Wygodnym i równie bezpiecznym rozwiązaniem są czeki BLIK. Można je stworzyć w aplikacji banku i zrealizować samodzielnie lub komuś udostępnić. Ta forma płatności sprawdzi się w sytuacjach, gdy będziemy chcieli zachować poufność danych, a dostęp do internetu w celu pozyskania kodu będzie niemożliwy.

Czek z 9-cyfrowym kodem można wygenerować na okres od 15 minut do 72 godzin i należy ustalić jego maksymalną kwotę. Co istotne, środki zostaną pobrane dopiero po wykorzystaniu kodu do transakcji, a nie przy stworzeniu instrumentu.

Przelew BLIK na telefon

Wysoki poziom poufności danych można zachować, prosząc o dokonanie przelewu BLIK na telefon. Dzięki temu nie ma konieczności podawania trzeciej osobie swoich danych osobowych ani numeru konta, gdyż ten zastępowany jest numerem telefonu odbiorcy. Poza tym tego typu przelewy są realizowane natychmiastowo i otrzymuje się je w tym samym czasie. Zwykły przelew zaś, jeśli jest wykonywany z innego banku, na ogół dotrze na konto odbiorcy zgodnie z godzinami księgowania.

BLIK – jak uchronić się przed atakiem oszustów?

Sam system BLIK i dokonywane dzięki niemu płatności jest bezpieczny, jednak można spotkać się z doniesieniami o tzw. oszustwach na BLIK-a. Wynikają one jednak z faktu, że złodzieje wykorzystują nieuwagę użytkowników. Do nadużyć tego typu może dojść m.in. w przypadku zagubienia telefonu. Jeżeli autoryzacja PIN-em dla płatności zbliżeniowych poniżej konkretnej kwoty jest wyłączona, to należy liczyć się z tym, że znalazca smartfona może to wykorzystać. Tak samo działa to w przypadku zagubienia karty. Dlatego zaleca się włączanie potwierdzenia PIN-em oraz ustawianie limitów płatności. Poza tym, w sytuacji zagubienia telefonu z aplikacją bankową należy ją natychmiast zastrzec.

Poza tym, by uniknąć utraty środków, kodów BLIK nie powinno się nikomu podawać przez internet. Zasada ta tyczy się również bliskich znajomych. Jedną z metod złodziei jest bowiem włamywanie się na konta użytkowników w mediach społecznościowych i namawianie ich znajomych, by podali kod BLIK.

Znając charakter pisanych wiadomości i przechwytując wiele danych internautów, hakerzy potrafią brzmieć naprawdę autentycznie. Dlatego, jeśli pojawia się taka sytuacja najlepiej skontaktować się ze znajomą osobą telefonicznie, a następnie zgłosić sprawę odpowiednim instytucjom. O tym, jak ustrzec się przed oszustwem można przeczytać więcej na stronie blikmobile.pl.

Podsumowanie

System płatności BLIK spełnia wszelkie standardy bezpieczeństwa, a płatność tą metodą pozwala uniknąć udostępniania danych osobowych podczas transakcji, czy podawania numeru konta w celu uzyskania przelewu. Co więcej, czeki BLIK umożliwiają bezpieczne płatności offline. Niemniej użytkownicy powinni być ostrożni, by nie utracić danych i środków np. w razie zgubienia telefonu. Kodów nie powinno się również udostępniać nikomu w internecie. Z kolei płacąc w sklepach internetowych, warto zwrócić uwagę, czy są one wiarygodne oraz posiadają certyfikat SSL.

Załóż konto i zacznij zarabiać

Poznaj kompleksowe rozwiązania dla Twojego biznesu.

Zarejestruj się
Sprawdź jakie to proste

Aktywuj nową metodę
płatności P24NOW