Płatności odroczone – jak z nich korzystać?

Metody płatności
20.10.2020

„Kupujesz teraz, płacisz później” – w myśl tej zasady płatności odroczone pozwalają na zapłatę za towar nabyty w sklepie internetowym nawet do 30 dni po jego zamówieniu. To wygodne rozwiązanie zarówno dla kupującego, który w momencie zakupu nie musi mieć wystarczających środków na koncie, jak i dla sklepu, który otrzymuje należność za zamówienie od razu.

Płatności odroczone – jak to działa?

Z punktu widzenia kupującego, płatności odroczone działają podobnie jak limit kredytowy na koncie osobistym albo karta kredytowa. Plusem tej formy płatności jest to, że jeśli opłacimy swoje zamówienie w ciągu 30 dni, nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów. Dodatkowo mamy też możliwość rozłożenia płatności na raty. W momencie podjęcia przez klienta decyzji o skorzystaniu z płatności odroczonych, system płatności w przyspieszonym tempie, z pomocą odpowiednich algorytmów, analizuje jego zdolność kredytową i na tej podstawie określa wysokość limitu zakupowego. Zwykle przy pierwszej transakcji jest on niższy i wzrasta z każdym kolejnym zamówieniem opłaconym przez klienta za pomocą płatności odroczonych.

W jaki sposób oceniana jest zdolność kredytowa osoby, która chce skorzystać z odroczonej płatności?

Finalizując zamówienie w sklepie internetowym, klient wybiera odpowiednią opcję i wypełnia krótki formularz, w którym podaje swoje dane, takie jak numer PESEL, numer i serię dowodu osobistego, adres zamieszkania i dane kontaktowe. Płatności finansowane są przez zewnętrzne podmioty finansowe, które dzięki współpracy z podmiotami gromadzącymi dane dot. historii kredytowej konsumentów, oceniają wiarygodność wniosku i przyznają limit kredytowe o określonej wysokości. Cały proces jest zautomatyzowany i przebiega bardzo szybko, zaś przy każdym kolejnym zamówieniu opłacanym w ten sposób jest jeszcze bardziej uproszczony. Niewątpliwą zaletą jest też możliwość dokonania zwrotu zakupionego towaru i rezygnacji z zamówienia bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów.

Przeczytaj również: Prawidłowa obsługa klienta w sklepie internetowym – reklamacje i zwroty

Czy to się opłaca?

Jeśli jesteś właścicielem sklepu internetowego, pewnie teraz zadajesz sobie właśnie to pytanie. Płatności odroczone to rozwiązanie opłacalne dla obu stron. Dzięki jego wprowadzeniu zwiększasz ilość finalizowanych w swoim sklepie zamówień, zmniejszasz natomiast liczbę porzuconych koszyków. Otwierasz się również na grupę nowych klientów – tych, którzy nie zawsze dysponują środkami na koncie, ale chętnie korzystają z systemów ratalnych czy linii kredytowych. Wskaźnik akceptacji wniosków o płatność odroczoną wynosi ponad 80%, jest to więc metoda szeroko dostępna dla różnych grup konsumentów.

Przeczytaj również:Jak zrobić przelew z i na kartę kredytową?

Odroczone płatności mogą też stanowić doskonałą alternatywę dla płatności za pobraniem, którą wciąż wybiera wielu klientów, a która nie jest zbyt korzystna dla Ciebie jako sprzedawcy – wymaga bowiem wysłania towaru, a następnie oczekiwania na wpływ środków. W przypadku płatności odroczonych pieniądze za zrealizowane zamówienie otrzymujesz od razu, a to podmiot finansujący płatność bierze na siebie ewentualne ryzyko związane z niewypłacalnością klienta czy windykacją należności. Wdrożenie płatności odroczonych w witrynie e-sklepu nie wymaga dodatkowych działań ze strony sprzedawcy – wystarczy skontaktować się ze swoim opiekunem klienta i podpisać umowę o świadczenie tego rodzaju usług.

Załóż konto i zacznij zarabiać

Poznaj kompleksowe rozwiązania dla Twojego biznesu.

Zarejestruj się
Sprawdź jakie to proste

Aktywuj nową metodę
płatności P24NOW