Płatności kartą online – jak z nich korzystać?

Metody płatności
24.11.2020

Jak wynika z raportu „Płatności cyfrowe 2019”, opracowanego przez Izbę Gospodarki Elektronicznej, 21% osób kupujących online decyduje się na płatność kartą przy składaniu zamówienia . Tym samym płatności kartą online znajdują się obecnie wśród najpopularniejszych metod płatności w Internecie. Jak bezpiecznie i szybko płacić kartą w sieci?

Jak płacić kartą w Internecie?

Płatności kartą online nie różnią się znacząco od tych dokonywanych w sklepach stacjonarnych. Finalizując zamówienie w e-sklepie, wystarczy wybrać odpowiednią formę płatności. Zostaniemy wówczas przekierowani do prostego formularza, w którym należy uzupełnić dane karty: jej numer, datę ważności oraz kod CVV, a także podać swoje imię i nazwisko. Do realizacji takiej płatności możemy użyć każdego typu karty – zarówno debetowej, jak i kredytowej czy przedpłaconej. Może to być również karta zagraniczna.

Aby zapewnić bezpieczeństwo takich transakcji, niektóre banki stosują tzw. procedurę 3D Secure, która wymaga dodatkowego potwierdzenia płatności poprzez wpisanie kodu przesłanego na numer telefonu właściciela karty. Zyskujemy dzięki temu pewność, że nawet jeśli karta dostanie się w niepowołane ręce, nie stracimy dostępnych na niej środków. Podobnie jak w przypadku innych form płatności w Internecie, dokonując transakcji kartą, warto sprawdzić, czy sklep internetowy zapewnia bezpieczne połączenie (symbol kłódki w pasku adresu przeglądarki) oraz współpracuje ze znanymi dostawcami usług płatniczych.

Przeczytaj również: Jak marketing mobilny może pomóc w promocji sklepu internetowego?

Zalety płatności kartą online

Do niewątpliwych zalet tej formy płatności należy jej szybkość – autoryzacja płatności następuje zwykle w ciągu kilku bądź kilkunastu sekund, dzięki czemu sklep może od razu przystąpić do realizacji zamówienia. Sam proces płatności jest także bardzo prosty, a dodatkową wygodę zapewnia fakt, że możemy zapisać dane swojej karty w sklepie na potrzeby kolejnych zakupów. Wówczas następne płatności realizujemy już za pomocą jednego kliknięcia.

Karta daje też możliwość zrobienia zakupów w zagranicznych sklepach internetowych, bez ponoszenia dodatkowych kosztów i długiego oczekiwania na zaksięgowanie środków na koncie sprzedawcy. Nie wszyscy wiedzą, że karty płatnicze objęte są specjalnym zabezpieczeniem, tzw. procedurą chargeback, dzięki której w razie niezgodności towaru z umową, problemów z płatnością czy po nieudanej próbie złożenia reklamacji u sprzedawcy, możemy uzyskać zwrot poniesionych środków od banku, w którym posiadamy kartę.

Przeczytaj również: Dlaczego i jak korzystać z programów partnerskich w e-commerce?

Jedna karta, wiele możliwości

Oprócz wspomnianych już płatności one-click, dokonywanych dzięki zapamiętaniu danych karty w witrynie sklepu, posiadanie karty płatniczej umożliwia także realizację płatności cyklicznych. Po wyrażeniu zgody na pobieranie z karty określonej kwoty, np. raz w miesiącu, możemy korzystać z wybranej usługi, np. subskrypcji serwisów muzycznych czy filmowych, bez konieczności pamiętania o opłacaniu rachunków. Proces płatności przebiega w pełni automatycznie, nie musimy więc pilnować terminów ani samodzielnie przelewać środków. To świetne rozwiązanie także w przypadku płatności za prąd, telefon czy Internet.

W celu zabezpieczenia transakcji i większej kontroli nad wydatkami możemy też skorzystać z limitów płatności kartą. Pozwalają one na określenie zarówno maksymalnych kwot, jak i ilości dokonywanych kartą transakcji w systemie dziennym lub miesięcznym. Limity ustawiamy sami, w aplikacji mobilnej banku lub po zalogowaniu do bankowości internetowej. Zyskujemy w ten sposób pewność, że nie wydamy więcej, niż zakładaliśmy.

Przeczytaj również: Program lojalnościowy jako sposób na zachęcenie klientów do powrotów do e-sklepu – co warto wiedzieć?

Załóż konto i zacznij zarabiać

Poznaj kompleksowe rozwiązania dla Twojego biznesu.

Zarejestruj się
Sprawdź jakie to proste

Aktywuj nową metodę
płatności P24NOW