Płatności gotówkowe – dla kogo i jak z nich korzystać, wady oraz zalety

Metody płatności
15.07.2020

Większość konsumentów płaci dziś kartą zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Niemniej gotówka nadal jest w obrocie i zasila portfele wielu klientów. To dlatego, że płatności gotówkowe, mimo iż są jedną z najstarszych form finalizowania transakcji, wciąż mają wiele zalet. Istnieje kilka sytuacji udowadniających, że warto mieć przy sobie gotówkę podczas tradycyjnych zakupów, ale również potwierdzających, że taka forma płatności powinna być oferowana także na stronach sklepów online.

Zalety i wady płatności gotówkowych

Płatności gotówkowe, podobnie jak kartowe czy elektroniczne mają swoje wady i zalety. Jedną z ich korzyści jest posiadanie większej kontroli nad budżetem. To dlatego, że fizycznie widzimy ile rzeczywiście mamy pieniędzy i jak znikają one z portfela.

W przypadku płatności kartowych czy elektronicznych kontrola nad wydatkowaniem środków zdaje się maleć. Dzieje się tak na przykład dlatego, że mało kto na bieżąco sprawdza, ile pieniędzy w danym dniu wydał. Poza tym płacąc gotówką, minimalizuje się ryzyko padnięcia ofiarą cyberprzestępców. Na ich ataki narażeni są bowiem użytkownicy internetu, korzystający z niezabezpieczonych komputerów, telefonów czy publicznego Wi-Fi. Okazuje się również, że nadal nie wszystkie sklepy przyjmują płatność kartą. Wówczas sprawdzi się nawyk noszenia w portfelu choćby niewielkiej ilości gotówki. Podobnie, jak w sytuacji, gdy terminal płatniczy ulegnie awarii.

Jedną z najpoważniejszych wad płacenia gotówką jest natomiast to, że łatwo można ją zgubić i w takim wypadku szanse na jej odzyskanie są niemal zerowe. Z kolei gubiąc kartę, bez problemu ją zastrzeżemy, a każda wydana przez ewentualnego znalazcę lub złodzieja kwota zostanie zarejestrowana. Ten stały monitoring po zalogowaniu na konto bankowo powoduje, że możliwe staje się namierzenie sprawcy.

Płatność bilonem, w odróżnieniu od transakcji kartą czy przelewów elektronicznych, nie buduje historii kredytowej. Uniemożliwia ona zatem potwierdzenie spłacania zobowiązań czy rat. Poza tym gotówka sama w sobie jest mało praktyczna i łatwo może ulec zniszczeniu.

Gotówkowe formy płatności Według raportu Warto Bezgotówkowo 2019, jedynie 20% Polaków płaci gotówką, a aż 66% z nich wybiera finalizację transakcji kartą. Bilon najczęściej jest wykorzystywany tam, gdzie nie ma terminali, a więc na targowiskach i bazarach, w sklepach spożywczych, u fryzjera, kosmetyczki i mechanika. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że płatności gotówkowe to nie tylko wykorzystanie monet czy banknotów, ale również:

  • czeków podróżnych;
  • czeków gotówkowych;
  • przekazów pocztowych;
  • przekazów pieniężnych;
  • wpłat gotówki na rachunek bankowy;
  • gotówkowej płatności za pobraniem.

Limity płatności gotówkowych

Warto zaznaczyć, że 8% Polaków, którzy płacą kartą, deklaruje również, że w ogóle nie korzysta z bankomatów i płatności gotówką. Jednak ci, którzy decydują się na wypłacanie pieniędzy w bankomacie, najczęściej jednorazowo wybierają kwotę od 100 do 200 zł. Co więcej, z reguły są to osoby w wieku od 35 do 54 lat. Kwotę wyższą niż 500 zł jednorazowo chętnie wypłaca jedynie 11% kupujących.

Trzeba jednak wiedzieć, że polskie prawo nakłada na konsumentów określone limity płatności gotówkowych. Zgodnie z art. 19 ustawy Prawo przedsiębiorców, wykonując działalność gospodarczą, wartość jednorazowej transakcji nie może przekroczyć 15 tys. zł. W innym wypadku powinna ona nastąpić za pośrednictwem rachunku płatniczego. Co więcej, w przyszłości limit ten może ulec zmianie, gdyż Ministerstwo Finansów pod koniec 2019 roku rozpoczęło prace nad projektem obniżającym limit do 8 tys. zł.

Podsumowanie

Z roku na rok ilości dokonywanych płatności gotówkowych maleje, a banknoty czy monety są zastępowane kartami płatniczymi oraz elektronicznymi metodami finalizacji transakcji. Nie zmienia to jednak faktu, że gotówka wciąż ma wiele specyficznych zalet, których nigdy nie będą spełniać nowoczesne formy płatności. Właśnie dlatego warto wciąż z niej korzystać, a sprzedawcy nadal powinni umożliwiać klientom ten sposób finalizacji transakcji, chociażby poprzez udostępnienie wypełnionych już blankietów do wpłaty.

Załóż konto i zacznij zarabiać

Poznaj kompleksowe rozwiązania dla Twojego biznesu.

Zarejestruj się
Sprawdź jakie to proste

Aktywuj nową metodę
płatności P24NOW