Na czym polega BLIK one-click i jak wykorzystać ten typ płatności?

Metody płatności
27.05.2020

Według ostatnich danych Polskiego Standardu Płatności, BLIK już od roku jest najczęściej wybieraną formą płatności w polskim e-commerce. W ostatnim kwartale 2019 roku zrealizowano nim 40 mln transakcji, dla porównania kartami w sklepach internetowych zapłacono 28 mln razy. Taka popularność tego rozwiązania nie dziwi, gdyż jest ono bezpieczne, szybkie i intuicyjne, a dzięki funkcji BLIK one-click płatności są jeszcze przyjemniejsze.

Jak działa BLIK one-click?

BLIK one-click skraca ścieżkę płatności, umożliwiając jej szybszą finalizację. Przy pierwszych zakupach w danym sklepie internetowym, po podaniu 6-cyfrowego kodu BLIK i zatwierdzeniu transakcji, pojawi się komunikat z pytaniem: „Czy zapamiętać sklep i włączyć płatność one-click?”. Jeśli użytkownik wyrazi na to zgodę, każde kolejne zakupy w danym serwisie zrobi bez konieczności przepisywania czy kopiowania numeru. W takim wypadku jedyną czynnością, jaką należy wykonać, jest potwierdzenie transakcji kodem PIN za pośrednictwem aplikacji bankowej na telefonie.

Co więcej, istnieje możliwość, by za pomocą BLIK one-click płacić we wszystkich sklepach, bez obowiązku włączania tego rozwiązania w każdym serwisie z osobna. W tym celu należy konkretną przeglądarkę zapisać jako zaufaną i płacić jednym kliknięciem w wielu sklepach online.

Korzyści BLIK one-click

Z BLIK one-click korzysta coraz więcej użytkowników, gdyż jest to rozwiązanie znacznie przyspieszające płatność i cały proces zakupowy. Poza tym, dzięki płatności jednym kliknięciem kupujący jest niejako zwolniony z obowiązku logowania się do bankowości czy podawania wrażliwych danych karty płatniczej. Wszystkie te aspekty sprawiają, że płatność za pomocą BLIK one-click jest bezpieczna i intuicyjna. O jej bezpieczeństwie świadczy dodatkowo fakt, że w celu potwierdzenia transakcji klient musi wprowadzić indywidualny PIN do aplikacji bankowej. Dzięki temu minimalizowane jest ryzyko dokonywania niechcianych lub nieautoryzowanych zakupów przez osoby do tego nieupoważnione (np. hakerów internetowych).

Niewątpliwą zaletą opisywanego rozwiązania jest także prostota całego przedsięwzięcia. Jasne i doskonale widoczne komunikaty, ułatwiające przechodzenie poszczególnych etapów ścieżki zakupowej, są dostosowane do klientów w każdym wieku. W ten sposób znacząco rośnie liczba konsumentów mogących wykazać zainteresowanie rozwiązaniem typu BLIK one-click. Co więcej, możliwość zapisania określonej przeglądarki internetowej jako zaufanej dodatkowo upraszcza cały proces. Od tej pory użytkownik nie musi już pamiętać o loginach czy hasłach w żadnej sytuacji, w której będzie chciał dokonać płatności internetowej za zakupy zrobione w e-commerce’ach.

Podsumowanie

Płatność BLIK-iem obsługuje niemal cały e-commerce w Polsce, a użytkownicy bardzo cenią sobie tę formę finalizacji transakcji. W związku z tym prowadząc sklep internetowy warto, by sprzedawca umożliwiał klientom skorzystanie z takiego rozwiązania. Z kolei wybierający ją klienci mają pewność, że ich pieniądze trafią do danej firmy szybko i bezpiecznie, a korzystając z funkcji one-click, przez proces zakupowy przejdą bez zbędnych formalności.

Załóż konto i zacznij zarabiać

Poznaj kompleksowe rozwiązania dla Twojego biznesu.

Zarejestruj się
Sprawdź jakie to proste

Aktywuj nową metodę
płatności P24NOW