Jak zrobić przelew z i na kartę kredytową?

Metody płatności
17.02.2020

Według raportu NBP, w Polsce jest ponad 36 mln kart płatniczych. Najpopularniejszymi tego typu produktami są karty debetowe, a drugimi najchętniej wybieranymi są karty kredytowe. W trzecim kwartale 2019 roku, przy użyciu tych ostatnich, Polacy przeprowadzili transakcje na kwotę ponad 6 mln zł. Dlaczego karty kredytowe są tak popularnym rozwiązaniem? Jak podaje KRD, do najczęstszych powodów ich wykorzystywania należą:

  • brak wystarczających własnych środków (44%),
  • chwilowe problemy finansowe (29%),
  • nieprzewidziane wydatki (27%).

W każdym z wymienionych przypadków, może pojawiać się konieczność nie tylko płacenia za zakupy, ale również dokonywania przelewów z karty kredytowej i na nią.

Przelew z karty kredytowej

Konsumenci wykorzystują karty kredytowe najczęściej do płatności w sklepach stacjonarnych lub internetowych. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w razie potrzeby, kartę kredytową można wykorzystać również do wykonania przelewu. Dokonanie transferu pieniężnego jest przy tym możliwe nie tylko w obrębie rachunków wewnętrznych, ale także bezpośrednio na rachunki w innych bankach.

Kiedy taka funkcjonalność może być przydatna? Na przykład w sytuacji konieczności opłaty jakiejś faktury lub rachunku, a także transferu określonej kwoty pieniędzy do dowolnie wybranego podmiotu. Decydując się na takie działanie, należy jednak zdawać sprawę z tego, że wiele banków nalicza w związku z nim dodatkowe opłaty.

Nie wszyscy wiedzą, że popularne w internecie rankingi kart kredytowych tworzone są właśnie na podstawie odpowiedzi na pytanie: czy przelew na kartę jest dodatkowo płatny? W oparciu o te wiadomości, konsumenci wybierają bowiem produkty instytucji, które oferują im najkorzystniejsze warunki.

Przelew na kartę kredytową

Karty kredytowe, z których wydano określone środki, powinny być w odpowiednim czasie i kwocie spłacone. W związku z tym, mogą one również przyjmować przelewy. W tym wypadku, podobnie jak wcześniej, realizuje się:

  • transfery w obrębie własnych rachunków (wewnętrzne),
  • ale także zewnętrzne, dokonywane przez inne podmioty z innych banków.

W opisanej sytuacji należy zwrócić uwagę na okres bezodsetkowy, który, w zależności od banku, wynosi 50-60 dni. Krótko mówiąc, oznacza to, że jeżeli klient dokona spłaty zobowiązania po upływie tego terminu, bank zacznie naliczać odsetki i kwota do spłaty ostatecznie będzie wyższa.

Dodatkowe koszty i opłaty na karcie kredytowej

Jak wynika z przytoczonego wyżej przykładu, wykonując przelew z karty kredytowej i na kartę kredytową, należy przestrzegać okresu bezodsetkowego. W przeciwnym wypadku, poniesiony wydatek może wzrosnąć przez wspomniane wcześniej odsetki. Z kolei podczas przelewu wykonywanego z karty kredytowej na inny rachunek, może zostać naliczona prowizja. W zależności od banków, wynosi ona 1-8%. W takiej sytuacji, bank traktuje przelewane z karty kredytowej pieniądze jak tradycyjny kredyt objęty prowizją. Właśnie dlatego, kartę kredytową opłaca się wykorzystywać raczej do płacenia za zakupy, niż do pozyskiwania pieniędzy na inne konta.

Istnieje jeszcze kilka kwestii, które mogą generować dodatkowe opłaty, odczuwalne dla posiadacza opisywanej karty. Decydując się na użytkowanie karty kredytowej, warto zapoznać się z warunkami, jakie należy spełnić, by nie ponosić za nią opłaty. Choć miesięczna kwota nie należy do najwyższych, w sumie, rocznie może ona wynieść nawet 70 zł.

Również chcąc wypłacić gotówkę z bankomatu, należy liczyć się ze specjalnymi kosztami. O ile w przypadku korzystania z kart debetowych jest to rzadkością, o tyle za dokonanie wypłat z bankomatu za pomocą karty kredytowej, banki niemal zawsze pobierają opłaty. Ich wysokość oscyluje na ogół na poziomie 3-6% lub kwoty minimalnej: 5-10 zł.

Podsumowanie

Posiadacze kart kredytowych w łatwy sposób mogą kontrolować swoje saldo, korzystając z przelewów z i na kartę. Poza tym, jest to przydatny produkt finansowy, którym można się wesprzeć podczas nieprzewidzianych wydatków, czy problemów finansowych. Należy jednak zwrócić uwagę na okres bezodsetkowy i bezwzględnie go przestrzegać. Co więcej, przekroczenie terminu spłaty minimalnej czy określonej raty, najczęściej wiąże się z rozpoczęciem działań windykacyjnych, negatywnie wpływających na historię kredytową konsumenta. W związku z tym, w przypadku wystąpienia opóźnień w spłacie, ponowne przyznanie użytkownikowi karty kredytowej czy jakiekolwiek pożyczki może być w przyszłości utrudnione.

Załóż konto i zacznij zarabiać

Poznaj kompleksowe rozwiązania dla Twojego biznesu.

Zarejestruj się
Sprawdź jakie to proste

Aktywuj nową metodę
płatności P24NOW