4 rzeczy, o których warto pamiętać, włączając płatność cykliczną kartą

Metody płatności
06.04.2020

Płatności cykliczne kartą, tzw. recurring payments, najczęściej są wykorzystywane do płacenia za różne usługi subskrypcyjno-abonamentowe, m.in. siłownie czy wypożyczalnie filmów i muzyki. Wówczas klient zgadza się na obciążanie konta określoną kwotą w konkretnym terminie. Jednak, aby uniknąć dodatkowych opłat czy nałożenia monitów, warto pamiętać o kilku kwestiach.

Wystarczające środki na koncie

Akceptując harmonogram pobierania opłaty, warto zwrócić uwagę na to, czy w danym terminie będzie się miało wystarczające środki na koncie bankowym. Mając możliwość samodzielnego wyznaczenia dat, to warto by obciążanie konta miało miejsce tuż po jego zasileniu (np. wynagrodzeniem). Dzięki temu uniknie się niechcianych monitów, nakładanych przez bank z powodu braku płatności.

Sprawdzenie ważności karty

Mimo posiadanych na koncie środków może się okazać, że w wyznaczonym terminie nie zostały one pobrane, a nasze usługi ograniczono. Najczęstszą przyczyną takiej sytuacji jest upłynięcie terminu ważności karty, która została podana podczas zawierania umowy. W takim wypadku żaden usługodawca nie będzie mógł obciążyć konta. Chcąc nadal korzystać z abonamentów, należy więc na bieżąco monitorować i aktualizować dane karty płatniczej.

Wyłączenie cyklicznej płatności

Jeśli przestało się korzystać z określonej usługi (np. serwisu oferującego dostęp do e-booków), cykliczną płatność należy wyłączyć. Na ogół kupujący może zrobić to w każdej chwili, chyba że zawarł umowę, która stanowi inaczej. Brak wycofania zgody na obciążanie konta spowoduje, że usługodawca nadal będzie pobierał środki mimo braku aktywności ze strony klienta. Warto mieć to w pamięci, ponieważ reklamacje dotyczące zwrotu rozpatrywane są w takich sytuacjach w różny sposób, w zależności od firmy.

Płatność cykliczna w obcej walucie

Włączenie płatności cyklicznej umożliwia również wiele serwisów zagranicznych, udostępniających licencje do konkretnych programów, multimediów czy kursów. Wówczas trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że opłata może być pobierana w innej niż polska walucie. Jeśli zdecydujemy się na podanie zwykłej karty debetowej, służącej do płatności w złotówkach, należy liczyć się więc z kosztami przewalutowania, które wynoszą średnio około 3%. W wypadku cyklicznych obciążeń lepiej zatem użyć karty walutowej.

Podsumowanie

Recurring payments zdecydowanie ułatwiają kupującym regularne i terminowe opłacanie różnych usług. Nie oznacza to jednak, że płatności cykliczne zwalniają klientów z odpowiedzialności za obciążanie konta. Trzeba oczywiście pamiętać, by zawsze mieć na nim wystarczające środki, które umożliwią pokrycie kosztów subskrypcji oraz, by zamówić nową kartę, gdy zbliża się data wygaśnięcia ważności poprzedniej.

Co więcej, jeśli zamierza się korzystać z usług serwisów zagranicznych, warto pamiętać o kwestiach przewalutowania, o czym więcej pisaliśmy w artykule Jak bezpiecznie kupować i płacić w zagranicznych sklepach internetowych? W momencie, gdy decydujemy się na zakończenie korzystania z usług, należy natomiast wycofać zgodę na obciążanie karty.

Załóż konto i zacznij zarabiać

Poznaj kompleksowe rozwiązania dla Twojego biznesu.

Zarejestruj się
Sprawdź jakie to proste

Aktywuj nową metodę
płatności P24NOW