4 powody, dla których warto skorzystać z rat online

Metody płatności
13.05.2020

Dziś sklepy online oferują kupującym rozmaite metody płatności, m.in. szybkie przelewy pay-by-link, błyskawiczne one-click czy mobilne BLIK. Są to jednak sposoby, z których skorzystać mogą jedynie klienci posiadający wystarczającą ilość gotówki na zakup danego towaru lub usługi. Z kolei tym, którzy ze względu na ograniczony budżet nie mogą sobie pozwolić na finalizację transakcji, wiele sklepów internetowych proponuje raty online. Dzięki takiemu rozwiązaniu można dokończyć płatność bez względu na aktualny stan konta, ale e-raty niosą ze sobą jeszcze wiele innych korzyści.

Rosnąca popularność rat online

Według raportu IGE, w 2018 roku z płatności ratami online skorzystało 8% kupujących. Z kolei 12 miesięcy później, było to już 11%. To dobra wiadomość dla kupujących, która bardziej uwiarygadnia tę metodę płatności, a rosnąca popularność raz jeszcze potwierdza jej bezpieczeństwo. Poza tym, warto zwrócić uwagę na fakt, że sprzedaż ratalna za każdym razem odbywa się przez zawarcie umowy między bankiem, nabywcą, a sprzedającym, co gwarantuje dodatkowe obostrzenia, będące warunkiem komfortu kredytobiorcy.

Sprzedawca otrzymuje zapłatę za towar lub usługę od samego banku, który udziela kredytu kupującemu. Ten, zobowiązuje się zaś do spłacenia pożyczonej kwoty w określonej liczbie rat. Rzeczywista ilość gotówki, niezbędna do uregulowania zobowiązania jest na ogół większa niż oryginalna cena towaru, gdyż banki ustalają określone stopy procentowe dla udostępnionego kapitału. Jednak im więcej osób skorzysta z tego rozwiązania, tym większe prawdopodobieństwo, że stopy procentowe będą niższe, a ostateczny koszt pojedynczej raty jeszcze bardziej atrakcyjny dla konsumenta.

Możliwość skorzystania z okazji cenowej

Kolejną korzyścią rat online jest możliwość inwestycji i skorzystania z różnorodnych okazji cenowych. W związku z mniej lub bardziej oficjalnymi świętami, sklepy organizują dziś atrakcyjne wyprzedaże towarów po znacznie niższych niż pierwotne cenach. Jednak ich terminy nie zawsze zbiegają się momentem, gdy potencjalny klient ma na koncie odpowiednią ilość środków. Wówczas, jeśli jest taka możliwość, warto zapłacić za pomocą rat online i zaoszczędzić pieniądze w dłuższej perspektywie.

Poza tym, ceny wielu produktów czy usług mogą znacznie spadać w przypadkach kryzysu finansowego oraz chwilowych problemów danej branży bądź firmy. Wówczas, niektórzy decydują się na zakup na raty, by móc później drożej sprzedać nabytą w ten sposób rzecz. Takie działanie jest jednak objęte ryzykiem, gdyż nie ma pewności, że obecna, niska, cena wróci do poprzedniego, wysokiego, poziomu.

Prosty i przejrzysty proces płatności

Jeszcze jakiś czas temu, by dokonać zakupu w przypadku braku wystarczającej ilości środków na koncie, trzeba było udać się do banku po kredyt lub pójść bezpośrednio do sklepu i kupić towar na raty. Należało mieć przy sobie wszystkie dokumenty, w tym nierzadko również umowę o pracę czy wyciąg z konta bankowego, potwierdzający wpływy.

Dużą zaletą rat online jest brak konieczności wychodzenia z domu. Poza tym, to jedna z form płatności internetowych, która nie powinna odbiegać szybkością i prostotą realizacji od pozostałych. W związku z tym, rozwiązanie to jest jak najbardziej pozbawione zbędnych formalności i co więcej, korzystając z niego nie trzeba czekać na kuriera z umową. Po wprowadzeniu danych w formularzu, podaniu numeru PESEL i informacji związanych z aktualną sytuacją finansową, składa się wniosek o przyznanie kredytu bezpośrednio do banku. Instytucja weryfikuje klienta za pomocą różnych raportów gospodarczych i, jeśli rozpatrzy podanie pozytywnie, wysyła kupującemu umowę do akceptacji.

Tworzenie pozytywnej historii kredytowej

Raty online to również dobry sposób na budowanie pozytywnej historii kredytowej. W tym celu, korzystają z nich nie tylko ci, którzy mają ograniczone środki na koncie, ale także osoby, które mogłyby zapłacić od razu, ale chcą wzmocnić swoją pozycję np. w BIK-u. Regularne płatności ratalne to bowiem jeden z elementów pozytywnie wpływających na tzw. scoring klienta.

Pod tą nazwą kryje się ocena punktowa, która sugeruje bankom, czy kupujący będzie prawidłowo spłacał przyszły kredyt. A zatem, im wyższy jest ten wskaźnik w poszczególnych instytucjach gospodarczych, tym lepiej. Jeśli mamy pozytywną historię kredytową utworzoną przez regularne spłaty zobowiązań (m.in. rat online), to prawdopodobieństwo, że w przyszłości otrzymamy wysoki kredyt (np. na budowę domu czy firmę) na lepszych warunkach wzrasta.

Podsumowanie

Raty online to rozwiązanie bardzo atrakcyjne dla współczesnych konsumentów. Nadąża ono za tempem ich życia, gdy potrzebują nabyć daną rzecz szybciej, niż są w stanie zdobyć na to własne środki. Co więcej, e-raty umożliwiają skorzystanie z rozmaitych okazji cenowych. Warto wykorzystać je również po to, by podnieść w ten sposób bankowy scoring i, w dłuższej perspektywie, zwiększyć swoje możliwości kredytowe.

Trzeba jednak pamiętać o regularnym spłacaniu rat online, gdyż w innym wypadku będą naliczane odsetki. Z kolei przy wystąpieniu dużych zaległości, konsument ryzykuje obniżeniem swojej oceny bankowej, przez co później trudniej będzie mu skorzystać z kolejnych rat online, czy w ogóle otrzymać jakikolwiek kredyt.

Załóż konto i zacznij zarabiać

Poznaj kompleksowe rozwiązania dla Twojego biznesu.

Zarejestruj się
Sprawdź jakie to proste

Aktywuj nową metodę
płatności P24NOW