Co robić w razie kradzieży telefonu z aplikacją płatniczą?

Bezpieczeństwo
01.07.2020

Według raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej, smartfony posiada dziś 74,8% Polaków, a wielu z nich na tych urządzeniach korzysta z bankowości mobilnej. Poza tym w urządzeniu przechowujemy wiele prywatnych danych, począwszy od zdjęć, na dokumentach kończąc. Zgubienie lub kradzież telefonu z takimi informacjami stają się dla użytkownika bardzo niebezpieczne. Grozi to wówczas wyciekiem prywatnych danych, a także utratą środków z konta bankowego. Co robić w razie kradzieży telefonu z zainstalowaną na nim aplikacją płatniczą?

Skradziony telefon — jak zablokować kartę SIM?

W przypadku kradzieży telefonu z aplikacją płatniczą niezwłocznie należy skontaktować się z własnym operatorem sieci komórkowej. W celu zablokowania karty SIM warto udać się do salonu lub zadzwonić na infolinię, w niektórych wypadkach możliwe jest też przeprowadzenie tej procedury online. Wówczas trzeba przygotować dowód potwierdzający tożsamość posiadacza karty.

Dzięki blokadzie karty SIM część aplikacji, które umożliwiały płatność np. za bilety czy parking, nie będzie działać, gdyż wiele z nich powiązanych jest z numerem telefonu, a nie kartą kredytową. Poza tym złodziej nie będzie mógł opłacić daną kartą wysokiego rachunku i wykonywać z niej żadnych połączeń. To uniemożliwi mu również dostęp do bankowości mobilnej, z której w Polsce według PRnews korzysta prawie 14 mln osób.

Zmiana haseł i kodów

Według Kaspersky Lab ponad połowa użytkowników telefonów (52%) nie ma ustawionego hasła dla swojego urządzenia. W takim wypadku, jeżeli smartfon zostaje skradziony, sprawca ma ułatwiony dostęp do wszelkich naszych danych i kont. Często w przeglądarkach ustawiamy zapamiętywanie haseł i logowanie bez ich podawania, co stawia nas w jeszcze bardziej niekorzystnym położeniu.

Co więcej, część właścicieli zapisuje hasła do aplikacji w notatnikach. Aby zminimalizować ryzyko utraty prywatnych danych, należy usunąć z ustawień konta danej przeglądarki zapamiętane hasła na wszystkich urządzeniach. Następnym pożądanym krokiem jest ustawienie nowych kodów logowania do posiadanych kont — zaczynając od tych najważniejszych np. aplikacji bankowych.

Zgłoszenie kradzieży telefonu na policję — blokada numeru IMEI

Dane UKE wskazują, że rocznie dochodzi do kradzieży kilkunastu tysięcy telefonów komórkowych. Pamiętając o tym, kolejnym krokiem po pozbawieniu sprawcy dostępu do karty SIM powinno być zgłoszenie kradzieży na policję. To działanie jest niezbędne, by móc zablokować telefon. W tym celu należy odnaleźć 15-cyfrowy numer IMEI telefonu oraz mieć dowód jego własności np.:

  • pudełko,
  • dowód zakupu,
  • umowę kupna-sprzedaży telefonu komórkowego,
  • gwarancję.

Po spisaniu protokołu można ponownie udać się do operatora z potwierdzeniem zarejestrowania kradzieży i zlecić włączenie blokady numeru IMEI. Firmy telekomunikacyjne informację o blokadzie przekazują sobie w ciągu 24 godzin. Takie działanie uniemożliwia korzystanie z urządzenia w każdej sieci w Polsce i w ten sposób skradziona karta staje się bezużyteczna.

Jak namierzyć skradziony telefon?

Wiele osób chce podjąć działania w celu namierzenia i odzyskania skradzionego telefonu. W internecie reklamują się serwisy, które oferują taką możliwość. Jednak nie każdy usługodawca cieszy się dobrą opinią i wielu z nich nie daje 100-procentowej gwarancji znalezienia urządzenia. Zalecanym krokiem jest więc skorzystanie z aplikacji Menedżer Urządzeń Android od Google.

Tego typu programów w Google Play można znaleźć znacznie więcej. Ich funkcje umożliwiają namierzenie telefonu z poziomu komputera oraz innego smartfona. Jednak, aby działania były skuteczne, GPS oraz transfer danych w utraconym telefonie muszą być aktywne.

Jak wykasować dane z telefonu na odległość?

Namierzenie telefonu nie zawsze jest możliwe. Z kolei dodanie go do czarnej listy IMEI oraz zablokowanie karty SIM nie oznaczają wykasowania z urządzenia danych typu zdjęcia, filmy, pliki PDF czy audio. Z pomocą ponownie przychodzi Menedżer Urządzeń Android od Google. Usunięcie wszelkich danych jest przykre, bo traci się je bezpowrotnie. Jednak z punktu widzenia bezpieczeństwa jest to pożądane działanie. Aby je aktywować, wystarczy wejść we wspomnianą aplikację i kliknąć „Wymaż”. W tym wypadku wymagane jest również połączenie telefonu z siecią. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że nie ma gwarancji, że wykasowanie danych zadziała również na karcie microSD.

Użytkownicy telefonów z systemem innym niż Android (np. IOS) również mogą bronić się przed wyciekiem poufnych danych w przypadku kradzieży telefonu. Aby było to możliwe, należy aktywować w urządzeniu funkcję „Znajdź mój iPhone”, a w przypadku utraty telefonu skorzystać z usługi iCloud, logując się na konto w witrynie internetowej. Następnie możemy wykonać jeden z poniższych kroków:

  • dzięki nadajnikowi GPS zlokalizować telefon,
  • wybrać „Tryb utraty”, czyli zdalnie zablokować urządzenie przy pomocy 4-cyfrowego kodu,
  • skorzystać z opcji „Wymaż iPhone”, a następnie odzyskać dane dzięki podłączeniu do archiwum iCloud (jeśli wcześniej funkcja ta została aktywowana).

Podsumowanie

W przypadku zgubienia telefonu koniecznie trzeba pamiętać o zablokowaniu u operatora karty SIM oraz zmianie haseł do wszystkich posiadanych kont. Poza tym warto zgłosić kradzież na policję i zablokować numer IMEI telefonu, aby uniemożliwić złodziejowi korzystanie z niego. Co więcej, można spróbować odzyskać telefon przez Menedżera Urządzeń Android oraz za pomocą tej aplikacji wykasować wszelkie dane. Warto więc wcześniej zabezpieczyć telefon antywirusem oraz odpowiednimi narzędziami do blokady smartfona i jego namierzenia, a także zawsze mieć włączony transfer danych i lokalizację, by zwiększyć szansę na odnalezienie urządzenia.

Załóż konto i zacznij zarabiać

Poznaj kompleksowe rozwiązania dla Twojego biznesu.

Zarejestruj się
Sprawdź jakie to proste

Aktywuj nową metodę
płatności P24NOW