PL

Płatności mobilne – 5 inspirujących zastosowań

W Polsce jest o 150% więcej urządzeń mobilnych niż komputerów stacjonarnych, a więcej osób ma komórkę niż konto w banku. Płatności mobilne są więc skazane na sukces. Jak można je wykorzystać? Przedstawiamy 5 inspirujących pomysłów na zastosowanie płatności telefonem.

Bez względu na to czy jesteśmy użytkownikiem telefonu, czy prowadzimy biznes w którym można wprowadzić płatności mobilne, warto dowiedzieć się jak można płacić przez komórkę i być na czasie z obecnym stanem technologii, która może wyprzeć tradycyjną bankowość z jej wszystkimi wadami, takimi jak obsługa konta przez stronę czy przelewy idące cały dzień.

Płatności SMS-em w Kenii

Kenijski system m-pesa pozwala na wykonanie płatności SMS-em i działa od 2008 roku. System zdobył olbrzymie uznanie, ponieważ w Kenii mało kto miał wtedy dostęp do Internetu, a i tradycyjna bankowość nie była zbyt popularna. Tymczasem przesyłanie SMS-em kodów umożliwiających wypłaty w setkach punktów w całym kraju okazało proste i przydatne dla Kenijczyków i tak już zostało. Ten przykład pokazuje idealnie, że płatności mobilne mogą stać się bardziej popularne niż tradycyjna bankowość, chociaż są już znacznie nowocześniejsze rozwiązania – o nich przeczytasz w kolejnych punktach.

Płatności telefonem przy kasach

Polska jest światowym liderem pod względem popularności płatności kartami zbliżeniowymi, a coraz częściej przy kasach widać osoby, które zamiast karty przykładają do czytnika telefon. Jak to działa? Takie osoby prawdopodobnie zainstalowały aplikację PeoPay i korzystają z technologii NFC (podobnej do tej stosowanej w kartach zbliżeniowych). W PeoPay tworzymy indywidualne konto bankowe, które doładowujemy szybkim przelewem internetowym lub gotówką w placówce Banku Pekao S.A.. Od tego momentu płatności telefonem dokonujemy tak jak kartą zbliżeniową.

Płatności mobilne w sklepie internetowym

A co, jeśli chcemy wykorzystać płatności mobilne? Wystarczy wykorzystać do tego jeden z kanałów np. SkyCash, mPay. Dzięki tej aplikacji możemy płacić w sklepach internetowych, doładować telefon na kartę, a co najciekawsze zrobić przelew mobilny do innego użytkownika systemu. Wszystko to jest możliwe po zainstalowaniu aplikacji i doładowaniu konta wirtualnego portfela. Warto podkreślić, że e-wallet nie jest w żaden sposób wiązany z kontem bankowym, ponieważ doładowanie odbywa się przez szybki przelew internetowy Dotpay. Rozwiązanie to powinno więc przekonać osoby nie do końca ufające zakupom internetowym, w tym osobom starszym i dzieciom. Wszyscy mogą w ten sposób bezpiecznie płacić, ponieważ na koncie znajduje się tylko z góry ustalona kwota (np. wystarczająca na pojedynczą transakcję).

Płatności przez telefon gdy nie ma terminala

Zakupy przez Internet to niejedyne miejsce, gdzie płatności mobilne odbywają się bez terminala. Korzystając z systemów takich jak SkyCash lub MasterPass, możemy zapłacić przez telefon za parking, bilet na koncercie czy przejazd tramwajem. Na to rozwiązanie warto zwrócić uwagę szczególnie jeśli prowadzimy „nieinternetowy” biznes i przyjmujemy drobne wpłaty. Zakładając konto w Dotpay możemy przyjmować wpłaty od wszystkich osób wykorzystujących płatności mobilne SkyCash, MasterCard i inne. Skoro w Internecie większość płatności odbywa się bezgotówkowo, to dlaczego ludzie mieliby chcieć płacić tylko gotówką przy tradycyjnych zakupach za drobne kwoty?

Wszystkie sposoby na mobilne płatności w jednym miejscu

Jak widać, ogólne określenie „płatności mobilne” kryje w sobie wiele zupełnie różnych pod względem sposobu działania technologii. Którą z nich zastosować, jeśli chcemy przyjmować wpłaty? Oczywiście wszystko zależy od konkretnego przypadku – czasem świetnie sprawdzi się mPay, kiedy chcemy przekazać pieniądze znajomemu, a jeśli prowadzimy sklep i chcemy przyjmować wpłaty, lepszy będzie MasterPass. Warto zainteresować się jeszcze Płacę z IKO – ten system przeznaczony dla płacących mających rachunki w PKO ma bardzo szerokie zastosowanie i pozwala zarówno na płacenie telefonem i wypłaty za bankomatów bez karty jak i płatności telefonem we wszystkich sklepach internetowych obsługiwanych przez Dotpay.

Zacznij przyjmować płatności już dziś

Wypróbuj system płatności Dotpay